Wielu rodziców obawia się o zdrowie swoich dzieci. Młode mamy często porównują swoje dzieci do dzieci swoich koleżanek i notują postępy, jakie dziecko robi. Jeżeli dziecko nie reaguje na dźwięki, swoje imię, ani na wołanie rodziców, a w dodatku często blisko podchodzi do telewizora oraz nie wypowiada pierwszych słów, chociaż powinno, można przypuszczać, że jest to spowodowane przez niedosłuch. Jakie są przyczyny niedosłuchu wśród dzieci? Czy niedosłuch jest uwarunkowany genetycznie?
Niedosłuch może objawiać się znacznym pogorszeniem jakości słyszenia dźwięków. To jedna z najczęstszych wad – częściej ludzie nie słyszą niż na przykład nie czują smaków lub rodzą się niewidomi. Problemy związane z niedosłuchem dotyczą aż 10% populacji.
Czy niedosłuch uwarunkowany jest genetycznie?
Badania i publikacje medyczne dowodzą, iż niedosłuch spowodowany jest genetyką w 60% wśród dzieci oraz w 30% wśród osób dorosłych. Ciężkie zaburzenia słuchu występują u 1 na 1000 noworodków. Niedosłuch może być spowodowany mutacją w zaledwie jednym genie lub nawet w kilku genach. Dwa główne geny odpowiadające za niedosłuch to gen GJB2 i GJB6.
Rodzaje niedosłuchu
Niedosłuch można podzielić na kilka rodzajów:
-
Niedosłuch czuciowo-nerwowy
Ten rodzaj niedosłuchu najczęściej wynika z uszkodzenia ślimaka. Może również oznaczać brak lub pogorszenie przekazywania bodźców słuchowych przez kanały uszne. Główną przyczyną tego rodzaju niedosłuchu są problemy związane z układem nerwowym człowieka.
-
Niedosłuch przewodzeniowy
W tym przypadku uszkodzone zostają przewody, które przekazują fale dźwiękowe. Tymi strukturami może być błona bębenkowa, przewód słuchowy, kosteczki słuchu).
Przyczyny niedosłuchu
Do przyczyn niedosłuchu zaliczyć można szereg zjawisk, a nalezą do nich:
- Długotrwałe przebywanie w hałasie,
- Czynniki genetyczne (przypadki niedosłuchu w bliskiej rodzinie),
- Starzenie się,
- Urazy głowy,
- Nagromadzenie się woskowiny w przewodzie słuchowym,
- Przyjmowanie niektórych leków (skutki uboczne).
Przebywanie w hałasie o natężeniu około 85dB może doprowadzić do uszkodzenia słuchu. Zazwyczaj zauważyć można to wśród osób, które słuchają głośnej muzyki poprzez słuchawki douszne. Po ich ściągnięciu osoba ma wrażenie, że dużo gorzej słychy. Jest to spowodowane podrażnieniem struktur w uchu i ich nadwrażliwością. Zjawisko to fachowo nazywa się progowym przesunięciem słyszenia.
Objawy niedosłuchu
Wśród dzieci z niedosłuchem zauważa się brak zainteresowania światem, błędny wzrok, brak reakcji na bodźce i brak rozpoczęcia mówienia, chociażby sylab. Mniejsze ubytki słuchu mogą powodować zjawiska takie jak gorsza koncentracja, problemy w nauce czy w nawiązywaniu relacji intepersonalnych. Do głównych objawów zaliczamy:
- Znaczne opóźnienie rozwoju mowy,
- identyczny ubytek słuchu w zarówno jednym, jak i w drugim uchu,
- duże braki w rozwoju emocjonalnym,
- niewyraźna mowa,
- uczucie zatkanego ucha.
Co należy zrobić?
Rodzice od pierwszych chwil życia powinni być czujni. Lekarze wykonują oczywiście badania słuchu, jednak należy pamiętać, że niedosłuch może wystąpić nawet kilka lat po urodzeniu. Obserwacje laryngologiczne dzieci są bardzo ważne. Dzięki nim eliminuje się przykre konsekwencje zatkanego ucha oraz wyklucza się ewentualne choroby.