środa, 19 czerwca, 2024
Awarie, które mogą doprowadzić do zalania mieszkania

Usunięcie skutków zalania mieszkania jest czasochłonne i kosztowne. Powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby uniknąć takiej sytuacji. W tym celu warto wiedzieć, które urządzenia mogą przyczynić się do jego powstawania. Jeśli właściwie o nie zadbamy, możemy zminimalizować ryzyko awarii i zalania pomieszczeń. Co, jeśli nasze wysiłki pójdą na marne i mimo wszystko dojdzie do takiego zdarzenia? Właściwym krokiem będzie skontaktowanie się z przedsiębiorstwem oferującym osuszanie mieszkań. Skorzystanie z pomocy specjalistów zawsze jest rozsądną decyzją.

Sprzęty AGD

Jednym z najczęstszych winowajców jest pralka. Urządzenie to zużywa podczas swojej pracy spore ilości wody. Jest ona transportowana za pomocą specjalnego gumowego wężyka. Jeżeli został on uszkodzony, to woda, zamiast docierać do bębna pralki, będzie się rozlewać po pomieszczeniu. Jest to szczególnie niebezpieczne, jeśli zostawimy naszą pralkę bez nadzoru. Żeby uniknąć takich sytuacji, warto regularnie sprawdzać stan techniczny rury oraz to, czy pozostaje poprawnie zamocowana. Jeżeli wszystko jest z nią w porządku, a mimo to woda zalewa łazienkę, mamy poważniejszy problem. Uszkodzeniu mógł ulec elektrozawór, w wyniku czego pralka będzie bezustannie pobierała wodę.

Jeżeli posiadamy w domu zmywarkę do naczyń, to nasza kuchnia również może być zagrożona zalaniem. Wystarczy, że do środka urządzenia dostaną się zbyt duże resztki jedzenia. W takiej sytuacji możliwe jest zatkanie się filtra lub odpływu łączącego z kanalizacją. W obu przypadkach może dojść do zbytniego nagromadzenia się wody, która wyleje się po otworzeniu drzwi. Może również zacząć przeciekać już wcześniej, jeżeli uszczelka drzwi nie jest odpowiednio zamocowana. Gorzej, jeśli doszło do awarii czujnika poziomu cieczy. Wtedy zmywarka będzie stale pobierała wodę, gdyż nie otrzyma sygnału, aby przestać.

Co jeszcze może spowodować zalanie naszego domu?

Czy nasze mieszkanie może zostać zalane w sposób niezauważony? Niestety jest to możliwe. Wystarczy, że dojdzie do awarii rur w ścianach. Ich rozszczelnienie może doprowadzić do powstawania mokrych plam oraz stopniowego odpadania farby oraz tynku. W ekstremalnych przypadkach może dojść do degradacji strukturalnej budynku. Dużym problemem są również pleśń oraz grzyby, które najlepiej rozwijają się właśnie w wilgotnym środowisku. Zalane ściany stanowią również istną wylęgarnię różnych drobnoustrojów, które mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu. Po naprawie uszkodzonej instalacji, trzeba będzie mierzyć się ze skutkami zawilgocenia muru. W tej sytuacji najlepiej sprawdzi się firma osuszająca ściany. Posiada ona zarówno odpowiedni sprzęt, jak i doświadczonych specjalistów, którzy wiedza jak skutecznie usuwać wilgoć.

Do zalania mieszkania może dojść z wielu powodów. Aby tego uniknąć, musimy odpowiednio dbać o takie urządzenia jak pralka czy zmywarka. Regularnie należy badać stan techniczny rur przewodzących wodę. Jeżeli jednak dojdzie już do zalania, to musimy działać szybko i zahamować jego źródło. Następnym krokiem będzie dokładne osuszenia wszystkich zalanych miejsc. Może to być skomplikowane zadanie i jeśli chcemy upewnić się, że całkowicie się jej pozbyliśmy, powinniśmy zatrudnić firmę oferującą tego typu usługi.

Źródło: nord-help.com.pl – ozonowanie mieszkania