piątek, 8 marca, 2024
W jaki sposób możesz zdalnie sterować oświetleniem w domu?

Funkcjonalny system umożliwia konfigurację instalacji oświetleniowej w taki sposób, aby wydatnie podnosiła komfort życia codziennego, a także pozwalała obniżyć rachunki za prąd. W jaki sposób to wykonać? Odpowiedzią wydaje się Smart Home, czyli inteligentny dom, którego zadaniem będzie integracja wykorzystywanych urządzeń oraz elementów instalacji.

Automatyka domowa jest oczywiście wykorzystywana na znacznie szerszą skalę, jednak w przypadku oświetlenia domownicy niemal od razu odczuwają zmiany na lepsze. Zarówno jeśli chodzi o wygodę życia, jak i bezpieczeństwo, a także aspekty finansowe. Wszystko to sprawia, że warto pokrótce omówić, w jaki sposób system inteligentnego domu można wykorzystać do zdalnego sterowania oświetleniem.

Rozwiązania bezprzewodowe

Systemy takie jak F&Home RADIO integrują wszystkie elementy domowej instalacji oświetleniowej. Będą to nie tylko lampy, ale również czujniki oraz przyciski dowolnego producenta lub szklane, dedykowane do systemu z serii Domino. W zależności od potrzeb, tyczyć się to może jednego pomieszczenia, kilku lub całego domu, mieszkania, biura czy też innych lokali.

Co najważniejsze, integracja odbiorników i nadajników w systemie realizowana jest programowo, bez konieczności tworzenia połączeń elektrycznych pomiędzy odbiornikami, dzięki czemu nie wpływa na koszty instalacji elektrycznej. Oznacza to, że sterowanie oświetleniem jest zdalne – przy użyciu pilotów bądź urządzeń mobilnych (smartfonów, tabletów) oraz nadajników w postaci dedykowanych przycisków. W drugim przypadku wykorzystywana jest sieć Wi-Fi lub łączność radiowa. Tworzone są specjalne aplikacje, które znacząco ułatwiają konfigurację.

Jakie możliwości gwarantuje inteligentny dom?

Systemy Smart Home są cenione nie tylko ze względu na możliwość sterowania oświetleniem z dowolnego miejsca w domu lub mieszkaniu. Przygotowywane są one w taki sposób, aby zapewnić użytkownikom dostęp do wielu przydatnych funkcji, o których nie może być mowy w przypadku tradycyjnej instalacji oświetleniowej.

  • Dostosowywanie intensywności światła – oprogramowanie pozwoli rozjaśnić światło lub przygasić. Na przykład po to, by oglądać film w lepszych warunkach.
  • Tworzenie oświetlenia dekoracyjnego – za sprawą użycia diod LED jednobarwnych lub RGB.
  • Automatyka – użytkownik może uzależnić natężenie światła od pory dnia. Warto skorzystać z programatorów czasowych.
  • Tworzenie scenariuszy – chociażby na czas nieobecności w domu (symulacja obecności). Drugą popularną funkcją jest scena “wyjście z domu”, inaczej zwana “wyłącz wszystko”.
  • Łączenie z czujnikami – na przykład ruchu lub jasności.
  • Nie tylko w domu – inteligentne oświetlenie może zostać wykorzystane także przed  domem i w ogrodzie. Pozwoli to na przykład na uruchomienie światła po wykryciu ruchu czy też nastaniu zmierzchu.

To oczywiście tylko kilka wybranych funkcji, z których możemy skorzystać. System inteligentnego oświetlenia ułatwia i skraca realizację wielu czynności, a także gwarantuje szeroką automatyzację.

System inteligentnego domu = oszczędność

Zamontowanie żarówek LED może nie wystarczyć, by znacząco obniżyć rachunki za prąd. W grę wchodzi również sposób użycia oświetlenia oraz „oszczędne” nawyki, kluczowe zwłaszcza w dużych domach z ogrodami.

Wielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak trudno zmniejszyć zużycie, dlatego systemy inteligentnego oświetlenia okażą się w tym przypadku niezwykle pomocne. Wszystko za sprawą automatyki i wielu dostępnych funkcji. Ich wykorzystanie pozwoli użytkować oświetlenie tylko wtedy, gdy jest to potrzebne i w taki sposób, aby nie wiązało się to z marnotrawieniem energii.

Inteligentne oświetlenie a bezpieczeństwo

Zdalne sterowanie i programowanie instalacji oświetleniowej może wpłynąć również na bezpieczeństwo domowników, a także mienia. Czujniki ruchu uruchamiają światło, gdy ktoś zbliży się do domu. Programatory pozwalają również na symulację obecności na czas wyjazdu. Inteligentne oświetlenie może zostać także zintegrowanie z monitoringiem, a także instalacją alarmową. Co więcej, systemy sterowane przez Internet dają dostęp do wszystkich ustawień także poza domem.

Rozwój technologiczny sprawił, że inteligentne oświetlenie nie występuje już tylko w sferze marzeń i śmiałych planów projektantów. Jest wykorzystywane tu i teraz – aby zwiększyć komfort życia, zmniejszyć rachunki za prąd, a także poprawić poziom ochrony domu. Decydując się na takie systemy jak F&Home RADIO, zyskujemy naprawdę wiele.

Źródło: F&Home – inteligentny dom