wtorek, 23 kwietnia, 2024
Separatory cyklonowe – skuteczne uzdatnianie powietrza

Separatory cyklonowe, to nieodłączny element skutecznego i doskonałego uzdatniania powietrza. Dzięki nim można cieszyć się najwyższą jakością sprężonego powietrza. To rozwiązanie, które przyda się wielu przedsiębiorstwom i firmom usługowym.

Czym są separatory cyklonowe i czy ich posiadanie jest konieczne dla współcześnie działających branż?

Separatory cyklonowe stanowią pierwszy etap w procesie uzdatniania sprężonego powietrza w wielu gałęziach przemysłu. Ich zadaniem jest eliminacja skroplin wody ze sprężonego powietrza. Tego typu elementy są montowane za sprężarkami w taki sposób, aby usunąć wodę skroploną w wyniku schłodzenia sprężonego powietrza w chłodnicy końcowej sprężarki, bądź też w rurociągach. Należy pamiętać, że wytwarzanie, a także wykorzystywanie sprężonego powietrza w wielu usługach czy też procesach produkcyjnych generuje konieczność nieustannego jego uzdatniania. Jest to uwarunkowane tym, że wiele substancji nie może znajdować się w wyprodukowanym artykule, który stworzono przy pomocy sprężonego powietrza. Chodzi tutaj głównie o różnego rodzaju związki chemiczne.

Jak działa separator cyklonowy?

Nie ma możliwości, aby sprzęt ten działał wadliwie, dlatego też warto jest podejmować rozsądne decyzje zakupowe i wybierać te firmy, które oferują separatory cyklonowe w cenie adekwatnej do jakości danego urządzenia. Separator cyklonowy powinien być stosowany na początkowym etapie uzdatniania powietrza – jest on odpowiedzialny za usuwanie wody bądź też kondensatu wodno- olejowego z medium roboczego. Jego działanie polega na wprowadzeniu powietrza w ruch wirowy przy pomocy kierownicy umieszczonej wewnątrz separatora. Na skutek wirowania pojawia się siła odśrodkowa, która usuwa cząsteczki wody lub kondensat wodno-olejowy i wyrzuca go na ścianki separatora, które spływają po nim i gromadzą się w jego dolnej części. To, co zgromadziło się w dolnej części jest natychmiast usuwane na zewnątrz poprzez spust kondensatu pływakowy bądź też elektroniczny. Skuteczność działania separatora cyklonowego jest bardzo wysoka i zazwyczaj oscyluje w 99% dla cząsteczek o wielkości 10 do 50 mikronów.

Usuń wilgoć i zanieczyszczenia

Warto pamiętać, że wiele branż przemysłowych musi posiadać najwyższy stopień czystości sprężonego powietrza, dlatego usunięcie nadmiaru wilgoci, a także cząstek oleju i innych dużych zanieczyszczeń, powinno być podstawowym kryterium w przypadku produkowania i wykorzystywania sprężonego powietrza, zarówno w branży usługowej, jak i produkcyjnej. Obecne restrykcyjne dyrektywy Unii Europejskiej wykluczają, aby jakiekolwiek duże zanieczyszczenia, czy też cząstki oleju i wilgoć przedostały się do wyprodukowanych artykułów. Chodzi tutaj przede wszystkim o jakość towaru, który z powodu zanieczyszczenia musi podlegać procesom utylizacji.

Normy narzucone przez Unię Europejską należy traktować jako wyznacznik w procesie produkowania sprężonego powietrza, ale też i dobierania sprzętu, który będzie doskonałym i niezawodnym elementem uzdatniania tego czynnika. Warto jest zastosować separatory cyklonowe, ponieważ są one nie tylko skuteczne, ale również cechuje je długotrwałe i bezawaryjne działanie. Możliwe to jest dzięki zakupowi separatorów cyklonowych od renomowanych producentów, którzy od wielu lat zajmują się sprzedażą i dystrybucją tego typu elementów. Dzięki temu, każdy właściciel firmy, czy przedsiębiorstwa ma szansę otrzymać sprzęt najwyższej jakości. Separatory cyklonowe muszą w 100% spełniać swoje zadanie, gdyż w przeciwnym razie do produktów dostanie się nadmiar wilgoci i duże zanieczyszczenia.

Ta wstępna, a zarazem bardzo skuteczna separacja zanieczyszczeń chroni instalację, jak również czynnie pracujące urządzenia przed niszczycielskim działaniem wilgoci i innych szkodliwych czynników, mogących zaburzyć sprawne działanie urządzeń w sprężarkowni.

Źródło: Almig Kompressoren Polska – kompresory i sprężarki powietrza