piątek, 8 marca, 2024

Zdecydowana większość z nas wykonuje dziś pracę siedzącą. Po wyjściu z biura czy ze szkoły, pozycję siedzącą przyjmujemy też przez większość czasu w domu. Rezygnacja z aktywności fizycznej i bierny wypoczynek wiążą się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Jakie sygnały powinny być alarmujące i co można z nimi zrobić?

Bóle i schorzenia kręgosłupa

Jedną z najpopularniejszych konsekwencji pracy siedzącej są bóle kręgosłupa i jego schorzenia. Krążki międzykręgowe z wiekiem stają się coraz bardziej podatne na uszkodzenia wywołane działającymi na nie siłami. Ma na to wpływ nie tylko zmniejszona wytrzymałość krążków, ale również wzrost masy ciała, również będący efektem pracy siedzącej. Regeneracja kręgosłupa nie jest możliwa bez podjęcia aktywności takiej jak chodzenie czy bieganie. Krążki ustawione przez większość czasu w jednej pozycji są przyczyną bólu karku, górnej części grzbietu lub odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. W konsekwencji mogą pojawić się zwyrodnienia stawów, rwa kulszowa oraz dyskopatia. W przypadku lekkich problemów pomóc mogą ćwiczenia rozluźniające, stabilizujące i wzmacniające kręgosłup. Jeśli bóle mają większe natężenie, warto zgłosić się do profesjonalisty, który wykona odpowiedni masaż. Dla mieszkańców stolicy pomocna może okazać się rehabilitacja w Warszawie.

Nadwaga i jej skutki

Praca siedząca, brak aktywności fizycznej i odpowiedniej diety są bezpośrednią przyczyną nadwagi. Na dłuższą metę czynniki te mogą prowadzić do cukrzycy, podwyższenia cholesterolu oraz miażdżycy. Jednym z pierwszych zauważalnych negatywnych skutków pracy siedzącej jest podwyższone ciśnienie krwi, które może wywoływać choroby układu krążenia, takie jak choroba wieńcowa.

Zwiększenie ryzyka wystąpienia żylaków

Podczas siedzenia często zakłada się nogę na nogę. Prowadzi to do zaburzenia przepływu krwi – do żył nie trafia wystarczająca ilość tlenu. Skutkuje to cofaniem się krwi i naciskaniem na ściany żył, które puchną. W ten sposób powstają nieestetycznie wyglądające żylaki. Dodatkowo powodują one ból i utrudniają funkcjonowanie. Metodą zapobiegania im może być spacerowanie podczas przerw w pracy, które poprawia krążenie krwi.

Dolegliwości ze strony układu pokarmowego

Długie siedzenie i nieregularne posiłki w dużej mierze przyczyniają się do problemów z układem pokarmowym. Można do nich zaliczyć wzdęcia, zgagę, zaparcia i uczucie przelewania się płynów w jelitach. Sposobem na zapobiegnięcie tym problemom jest wygospodarowanie czasu na spokojne i świadome zjedzenie posiłku, najlepiej przygotowanego wcześniej w domu. Po pracy warto znaleźć czas nawet na krótki spacer.

Hemoroidy

Regularny, kilkugodzinny ucisk na okolice odbytu wywołuje nieprzyjemną dolegliwość, jaką są hemoroidy. Utrudniają one funkcjonowanie i uniemożliwiają skupienie się na pracy. Ta przypadłość lubi nawracać. Lepiej jej zapobiegać niż leczyć – warto zawczasu zaopatrzyć się w specjalną poduszkę na krzesło do biura.

Podsumowanie

Regularna i długotrwała praca siedząca może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. W wyniku zmęczenia po pracy, wiele osób rezygnuje z późniejszej aktywności fizycznej. To błąd – ruch i zdrowy styl życia mogą zapobiec schorzeniom, np. bólom kręgosłupa. Jeśli jednak takie dolegliwości wystąpią, warto zwrócić się po pomoc do fizjoterapeuty.