Jeszcze niespełna 20 lat temu noszenie aparatu ortodontycznego było czymś wstydliwym. Zwłaszcza małe dzieci nie chciały poddać się leczeniu wady zgryzu, ponieważ bały się reakcji ze strony rówieśników. Kilka lat później sytuacja uległa diametralnej zmianie. Noszenie aparatu ortodontycznego stałego stało się modne. W dzisiejszych czasach, gdy piękny uśmiech jest atutem w życiu zawodowym i prywatnym, ortodoncja stała się jedną z najpopularniejszych i najszybciej rozwijających się dziedzin stomatologii. Dlaczego leczenie wady zgryzu jest tak ważne?
Estetyka
Leczenie ortodontyczne można przeprowadzić z powodzeniem u osób w każdym wieku, jeśli tylko dobierze się odpowiednią metodę. Leczenie wady zgryzu należy rozpocząć jak najwcześniej, ponieważ wraz z wiekiem mogą się one pogłębiać. Dlatego najczęściej aparaty ortodontyczne widujemy u dzieci i młodzieży. Jednak coraz więcej dorosłych osób decyduje się na leczenie ortodontyczne. Dzieje się tak dlatego, że ludzie przywiązują coraz większą uwagę do wyglądu, w myśl zasady „jak cię widzą, tak cię piszą”. Nienaganna prezencja staje się coraz częściej furtką do kariery zawodowej. Piękny i prosty uśmiech doda pewności siebie i wpłynie pozytywnie na własną samoocenę. Chociaż prostowanie zębów to długotrwały proces i w dodatku dosyć kosztowny, to jednak liczba pacjentów decydujących się na aparat ortodontyczny wciąż rośnie.
Sposób na zdrowe i mocne zęby
Wada zgryzu to jednak nie tylko problem estetyczny. Wady zgryzu mogą utrudniać gryzienie i przeżuwanie pokarmów, a także oddychanie. Jeśli ich nie wyleczymy, narażamy się też na powstawanie kolejnych schorzeń. Przede wszystkim, jeśli zęby są stłoczone i nachodzą na siebie, bardzo trudno dbać o ich należytą higienę. To z kolei prowadzi do rozwoju próchnicy, powstawania stanów zapalnych dziąseł i innych chorób przyzębia, które mogą skutkować nawet utratą zębów. Możemy też zaobserwować pojawianie się uszkodzeń błony śluzowej warg i policzków. Krzywy zgryz naraża nas na szybsze ścieranie się szkliwa i powstawanie zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych. Jeśli chcemy cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem, powinniśmy poddać się leczeniu ortodontycznemu.
Najczęściej spotykane wady zgryzu
W praktyce lekarze ortodonci stykają się z bardzo różnymi wadami zgryzu. Do najpopularniejszych należą:
- Tyłozgryz – polega na tym, że dolny łuk zębów jest cofnięty względem górnego, a przednie zęby nie stykają się;
- Przodozgryz – dolny łuk zębowy nachodzi na górny – dolna szczęka wychodzi do przodu;
- Zgryz krzyżowy – zęby nieprawidłowo nachodzą na siebie w całym łuku zębowym lub na niektórych odcinkach
- Stłoczenia – brak miejsca na zęby w łuku sprawia, że wyrastają one pod niewłaściwym kątem lub w nieodpowiednich miejscach;
- Zęby odseparowane – odwrotnie niż przy stłoczeniach – zęby mają dużo miejsca w łuku i powstają między nimi wyraźne przerwy.
Ortodoncja cieszy się coraz większą popularnością. Bardzo wiele osób chce pochwalić się pięknym i zdrowym uśmiechem, który dodaje pewności siebie. Warto zdecydować się na rozpoczęcie leczenia wady zgryzu nie tylko przez wzgląd na kwestie estetycznie, ale także po to, aby zapobiec rozwojowi przykrych chorób zębów i dziąseł, które mogą mieć uciążliwe, długotrwałe, a czasami nawet nieodwracalne skutki. Leczenie ortodontyczne może trwać nawet kilka lat, ale jest to inwestycja na całe życie. Leczenie to również nierzadko jest skojarzone z leczeniem protetycznym, periodontologicznym czy implantologicznym.