wtorek, 2 lipca, 2024
Ekologiczne zalety monitoringu floty.

Prowadzenie firmy w sposób ekologiczny, to takie zarządzanie jej zasobami, by ich wpływ na środowisko naturalne był jak najmniejszy. Takie podejście jest wyznacznikiem nowoczesności w każdej firmie, niezależnie od branży, w jakiej ona działa. Choć wdrożenie ekologicznych rozwiązań może wiązać się z pewnymi kosztami, to wiele z nich może przynieść nie tylko korzystne efekty dla środowiska, ale także funkcjonowania samej firmy.

Jednym z prostych rozwiązań pomocnych w ograniczeniu emisji spalin oraz ograniczenia zużycia paliwa przez samochody firmowe jest wprowadzenie w życie zasad Eko-jazdy. Narzędziem, które pomoże łatwiej wdrożyć ekologiczne praktyki w firmie oraz jednocześnie poprawić jej wynik finansowe jest monitoring floty.

Ogranicz zbędne przebiegi oraz unikaj korków

Systemy monitoringu pojazdów bazują na urządzeniach GPS, pozwalających na ustalenie w czasie rzeczywistym dokładnej lokalizacji każdego z samochodów firmowych, wyposażonych w odpowiedni nadajnik. Dzięki zintegrowanym w systemach monitoringu lokalizatorom oraz mapom GPS kierowca jest w stanie wyznaczyć najlepszą trase z punktu A do punktu B.

Wybierając najkrótsze lub najszybsze trasy pozwala zminimalizować średnie spalanie, ograniczając tym samym koszty przejazdu oraz emisję gazów cieplarnianych. Systemy monitoringu floty umożliwiają również dynamiczne modyfikowanie zaplanowanych tras przejazdów na podstawie informacji o aktualnych warunkach na drogach. Ominięcie korków samochodowych pomoże zaoszczędzić cenny czas oraz paliwo.

Kontroluj stan techniczny pojazdów i styl jazdy kierowców

Systemy monitoringu floty umożliwiają zdalne kontrolowanie stanu wybranych parametrów technicznych samochodów, np. kwestie związane z olejem silnikowym, czy ciśnieniem w oponach. Nie wymieniony na czas olej silnikowy, czy niedopompowane opony znacząco podnoszą zużycie paliwa przez samochody. Choć wpływ tych kwestii na spalanie może wydawać się minimalny, gdy pomnożymy te straty przez ilość samochodów we flocie oraz przejechane przez nie kilometry odkryjemy, że znacząco ona obciążają finanse firmy.

Monitorując parametry techniczne samochodów służbowych będziemy w stanie utrzymać auta w doskonałym stanie, co podniesie ekologiczność floty oraz wydłuży jej żywotność. Wykorzystując systemy monitoringu manager floty uzyskuje informacje dotyczące średniego spalania i przebiegów każdego z aut firmowych. Porównując je ze sobą będzie w stanie odkryć, który z kierowców generuje największe koszty, swoim nieekologicznym stylem jazdy.

Wdrożenie zasad Eco-drivingu w firmie, będzie o wiele łatwiejsze, gdy zaczniemy nagradzać kierowców, których styl jazdy odznacza się najmniejszym spalaniem. Kierowcy, którzy znacząco przekraczają określone normy, powinni zostać skierowani na dodatkowe szkolenie z ekologicznego stylu jazdy.

Źródło: Monitoring pojazdów