czwartek, 7 marca, 2024
Do czego służą śruby rzymskie?

Śruba albo też nakrętka rzymska ma szerokie zastosowanie. Służy do napinania oraz naciągania lin stalowych. Najczęściej ten rodzaj śruby rzymskiej wykorzystywany jest w żeglarstwie, transporcie kolejowym, budownictwie, tramwajowym, a także w rolnictwie.

Śruba rzymska – jej praktyczne zastosowanie

Śruba rzymska, śruba napinająca, stosowana jest do różnego rodzaju systemów m.in. lin napinających oraz pojedynczego napinania i naciągania lin bądź siatek. Szczególnie często można ją zobaczyć zamontowaną w instalacjach odgromowych. Śruba ta wykonana jest z wytrzymałej, wysokiego gatunku stali kutej (spełniającej rygorystyczne normy materiału użytego do jej produkcji, normy: DIN oraz ISO). Dodatkowo jest ona całkowicie ocynkowana w celu zabezpieczenia jej przed działaniem warunków atmosferycznych (korodowaniu stali lub innych uszkodzeń mechanicznych struktury stali).

Budownictwo

Śruba napinająca znajduje praktyczne zastosowanie przede wszystkim w branży budowlanej. Podczas prowadzonych prac budowlanych na dużych wysokościowych nakrętka rzymska używana jest do napinania tzw. siatek bezpieczeństwa lub jako pomoc w napinaniu wieź nadajnikowych. Również znajduje ona swoje zastosowanie w czasie naciągania lin oraz łańcuchów przy projektach budowlanych – stawiania hal namiotowych. Co więcej, komponenty łączeniowe tego rodzaju mają swoje zastosowanie jednocześnie w instalacjach odgromowych do zabezpieczaniu masztów, wież transmisyjnych i przekaźnikowych. Stosuje się je również do naciągania sieci trakcyjnej linii tramwajowych, nadajników GSM.

Kolej

W kolejnictwie śrubowy rzymski łącznik służy do łączenia sprzęgu śrubowego wagonów, taboru kolejowego razem z lokomotywą.

Rolnictwo

Śruba rzymska stanowi również ważny łączny, który doczepiany jest do ciągnika rolniczego. W połączeniu tym pełni ona funkcję stabilizatora tzw. cięgna dolnego.

Żegluga

Śruba i nakrętka rzymska są równocześnie często stosowane w żeglarstwie, gdzie wykorzystywane są do stabilizacji masztu poprzez naciąganie want. Z kolei wanta jest liną, wchodzącą w skład olinowania stałego. Ma ona za zadanie zapewniać stabilizację masztu w płaszczyźnie prostopadłej do płaszczyzny symetrii jednostki pływającej, np. łodzi czy jachtu.

Śruba rzymska – wymiary oraz konstrukcja

Śruba rzymska złożona jest z trzech części: korpusu oraz dwóch śrub. W jej korpus wkręca się – po obydwu jej stornach (końcach) dwie śruby. W zależności od sposobu mocowania i przeznaczenia wyróżnia się śruby z kocówką;

  • oko-oko;
  • hak-hak;
  • szekla-szekla;
  • hak-oko;
  • śruba rzymska z uchem;
  • śruba z przeznaczeniem do spawania.

Jak widać, śruba rzymska ma wiele zastosowań. Najczęściej wykorzystywana jest w przemyśle stoczniowym, ale to nie znaczy, że nie spotkamy jej w najbliższym otoczeniu.