wtorek, 2 lipca, 2024
Dlaczego warto kupić niszczarkę dokumentów do domu?

W ubiegłym roku w Świdnicy złapano mężczyznę, który nielegalnie wyrzucił śmieci przy jednej z ulic swojego miasta. Strażnicy miejscy wytropili sprawcę dzięki… osobistym dokumentom, które ten umieścił w worku. Trudno pochwalać zachowanie mieszkańca Świdnicy, ale mandat od Straży Miejskiej to najniższy wymiar kary jaki poniósł, bo gdyby dokumenty znalazł ktoś z intencjami gorszymi niż strażnicy, to konsekwencje mogły być dużo większe.

Skuteczna ochrona personaliów

Firmy już dawno zdały sobie sprawę, że niszczarka do dokumentów stanowi nieodzowny element wyposażenia każdego biura. Z jednej strony wynika to z tego, że nie chcą się po prostu dzielić swoim „know-how”, z drugiej zaś – są do tego obligowane przepisami prawnymi (m.in. Ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych i Ustawą z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych). O ile firmy mają świadomość konieczności niszczenia archiwów, o tyle w przypadku prywatnych dokumentów większość osób wciąż postępuje lekkomyślnie. Badania Głównego Inspektoratu Ochrony Danych Osobowych z 2014 r. wykazały, że 75% dokumentów trafia do śmietnika bez anonimizacji. Co ciekawe, badacze GIODO za dokument zniszczony uznawali kartkę papieru przedartą na pół. Nic więc dziwnego, że możliwe było odczytanie danych z 87 proc. śmieci wyrzuconych przez gospodarstwa domowe.

Wśród informacji, które udało się odczytać powszechne były faktury VAT, rachunki, pisma urzędowe, korespondencja bankowa, ale znalazły się tam również tak drażliwe dane jak zawiadomienie o zajęciu majątku, akty notarialne zakupu nieruchomości, raporty medyczne na temat stanu zdrowia konkretnych osób, świadectwa ślubu czy zeznania podatkowe. Nic więc dziwnego, że analiza śmieci jest jedną z metod badawczych stosowaną w naukach społecznych, a także stanowi skuteczne narzędzie stosowane w kryminalistyce.

Archiwa trzeba niszczyć skutecznie

Oczywiście zawsze można podrzeć np. rachunek za energię elektryczną, żeby dane na nim zawarte nie były widoczne, ale po pierwsze – będzie to bardzo pracochłonne, a po drugie – nie da gwarancji zniszczenia wszystkich danych wrażliwych. Taką pewność mogą dać tylko niszczarki dokumentów do domu. Jedynie przy zastosowaniu tego urządzenia można być pewnym, że dokumenty nie trafią w niepowołane ręce. A konsekwencje utraty danych mogą być bardzo duże: od finansowych (wyłudzenie kredytu) po karne (popełnienie przestępstwa na podstawie sfałszowanego dowodu tożsamości).

Konieczność niszczenia danych wynika nie tylko z przepisów prawnych oraz z zabezpieczenia danych przed wpadnięciem w niepowołane ręce. Niszczarka do dokumentów jest też ważnym elementem gospodarstwa domowego, jeśli chodzi o kwestie związane z utrzymaniem czystości. Papier zniszczony przez profesjonalny sprzęt zawsze zajmie mniej miejsca w śmietniku niż gdyby chcieć to zrobić ręcznie. Pamiętać należy, że dane wrażliwe znajdują się dzisiaj nie tylko na wydrukach, ale również na nośnikach elektronicznych. Coraz więcej znajdujących się na rynku niszczarek do dokumentów posiada również funkcję niszczenia np. płyt CD.

Całkiem niedawno, bo 28 stycznia miał miejsce XIV Dzień Ochrony Danych Osobowych organizowany przez Urząd Ochrony Danych Osobowych. Ta i podobne inicjatywy służą podniesieniu świadomości społecznej w zakresie rozsądnego operowania swoimi danymi. Zakup niszczarki dokumentów do domu może być pierwszym krokiem w podnoszeniu tej świadomości, co może uchronić przed wieloma przykrymi konsekwencjami finansowymi i karnymi. Nie tylko przed mandatem od Straży Miejskiej.

źródło: papierowo.pl – materiały biurowe