Każda broń, a w szczególności broń czarnoprochowa wymaga czyszczenia i starannej konserwacji po wizycie na strzelnicy. Na szczęście najpopularniejsze środki przeznaczone do tego celu można zakupić już za kilka złotych.
Czym charakteryzuje się broń czarnoprochowa?
Wykorzystywana często na strzelnicach broń czarnoprochowa to broń, w której strzał następuje na skutek spalania czarnego prochu. To broń ręczna, która uważana jest obecnie za historyczną. Dlatego jej model czy repliki sprzed roku 1885 można zakupić w 100% legalnie, ale dopiero po ukończeniu 18. roku życia. Nie są potrzebne żadne specjalne zezwolenia na broń.
Modele broni czarnoprochowej bywają naprawdę efektowne. Prezentują się doskonale, ale odwiedzając strzelnicę warto pamiętać, że każda broń wymaga odpowiedniej pielęgnacji i regularnej konserwacji. Dzięki temu będzie sprawna przez wiele lat.
Czym powinno się czyścić i konserwować broń po wizycie na strzelnicy?
Do czyszczenia broni po wizycie na strzelnicy są potrzebne różnorodne akcesoria, takie jak smary, olejki, wycior, szczotki różnego rodzaju, bawełniana szmatka, klucz do kominów, śrubokręty czy pojemnik przeznaczony na detergenty.
Jak wygląda proces czyszczenia takiej broni?
Strzelnica to miejsce, gdzie można doskonale się bawić, ale strzelając z własnej broni należy pamiętać o jej czyszczeniu i konserwacji. Na samym wstępie broń należy oczywiście rozłożyć na części pierwsze. Rozkładanie wygląda różnie w zależności od posiadanego modelu broni. W żadnym wypadku nie można jednak szarpać broni i ciągnąć jej na siłę, bo to może niestety skończyć się jej uszkodzeniem.
Kolejnym krokiem jest przygotowanie wszystkich elementów do czyszczenia. Warto włożyć je do odpowiedniego pojemnika (za wyjątkiem elementów drewnianych), pokryć specjalnym preparatem do broni i zostawić na kilka minut aby środek chemiczny zaczął działać. W tym czasie można przystąpić do konserwacji wykładzin wykonanych z drewna. W tym celu należy przygotować bawełnianą szmatkę nasączoną stosownym olejem. Po około 25 minutach broń trzeba wyjąć z pojemnika i dokładnie wyczyścić ją z zewnątrz. Do tego celu najlepiej nadaje się szczotka syntetyczna nakręcona na wycior. Potem wszystkie elementy broni powinno się dokładnie wytrzeć za pomocą szmatki.
Jeśli broń jest już czysta z zewnątrz można przystąpić do czyszczenia lufy. Proces ten wykonuje się za pomocą nakręconej na wycior szczotki miedzianej. Na końcu warto jeszcze kilka razy przeciągnąć przez lufę kilka pasków bawełnianej szmatki. Potem należy podobnie uczynić z komorami bębna. Oprócz tego dokładnie trzeba wyczyścić otwór zapłonowy. W tym przypadku doskonale sprawdzają się zwykłe wykałaczki. Gdy już wszystkie elementy broni są ładnie wyczyszczone, można przystąpić do ich konserwacji.
Jak wygląda proces konserwacji broni?
Wszystkie jej elementy należy po prostu nasmarować. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów smarów, które nie kosztują zbyt wiele. Ostatni etap pracy to oczywiście dokładne złożenie broni do stanu początkowego.
Wyczyszczona i zakonserwowana broń jest przygotowana na kolejną wizytę na strzelnicy. Regularna konserwacja broni to rzecz najważniejsza, jeśli ma ona posłużyć przez wiele długich lat i to bez żadnych problemów czy awarii po drodze.