wtorek, 23 kwietnia, 2024
Jak odświeżyć dywan ? 3 proste sposoby

Jak odświeżyć dywan? 3 proste sposoby 

Wzorzyste, w różne kolory, bardzo puchate czy z długim włosiem – dywany są ozdobą naszych wnętrz od dawien dawna. Obecnie uważane są one za bardzo nowoczesne i niezbędne wyposażenie do każdego pomieszczenia. Dzięki jego obecności w naszym mieszkaniu wnętrza prezentują się dużo bardziej przytulnie, oryginalnie i ciepło. Duży wybór wzorów, kształtów i materiałów, z których mogą być wykonane dywany, sprawiają, że nie sposób wybrać odpowiedni wzór dla siebie. Choć dywany są wspaniałą ozdobą naszego domu, z pewnością, aby mogły długo nam służyć, powinny podlegać co jakiś czas odświeżeniu. W poniższym artykule zostaną omówione sposoby na doprowadzenie dywanu do nieskazitelnej czystości.

Zwalcz nieprzyjemny zapach

Przykry zapach wydobywający się z naszego dywanu to z pewnością nic przyjemnego. Oczywiście najłatwiej byłoby kupić całkiem nowy dywan, niemniej jednak nie każdego na to stać. Dobrej jakości dywan wykonany z naturalnej tkaniny to dość duży wydatek, dlatego warto poprawić jego wygląd i pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, a nie od razu wyrzucać go na śmietnik. Pierwszym krokiem powinno być oczyszczenie dywanu że wszystkich śmieci i jego dokładne wytrzepanie. Przy czym trzepanie dywanu powinno odbywać się przynajmniej dwa razy w roku. Następnie możemy przystąpić do prania dywanu. Niemniej jednak wybór odpowiedniego środka do czyszczenia powinien być uzależniony od rodzaju materiału, z którego został wykonany dywan. Źle dobrany środek chemiczny może tylko zaszkodzić. Poniżej zostaną omówione trzy domowe sposoby na czyszczenie dywanu.

Proszek do pieczenia 

Jeżeli myśleliście, że już nic nie jest w stanie poprawić wyglądu waszego dywanu, to jesteście w głębokim błędzie. Jednym ze skuteczniejszych środków do czyszczenia dywanów jest… proszek do pieczenia! Jego użycie jest doskonałym sposobem na pozbycie się starych, bardzo przyschniętych plam. Ten sposób był już stosowany przez nasze babcie. Wykonanie takiej substancji czyszczącej jest dziecinnie proste. Do 1 litra ciepłej wody należy wsypać dwie łyżki proszku do pieczenia i trzy łyżki octu. Roztwór należy dokładnie mieszać, aż do momentu kiedy proszek całkowicie się rozpuści. Następnie nalewamy trochę naszej domowej mikstury na gąbkę i zaczynamy nią pocierać dywan. Po pewnym czasie będziemy mogli cieszyć się nowym i przede wszystkim świeżym wyglądem naszego dywanu.

Ocet 

Ocet to substancja, która sprawdzi się w przypadku czyszczenia dywanów. W połączeniu z kuchenną sodą oczyszczoną może zdziałać naprawdę wiele. Do przygotowania takiej mieszanki czyszczącej będą nam potrzebne trzy łyżki sosu, a także jedna łyżka octu. Ocet należy wlać do sody i dokładnie wymieszać. Tak przygotowaną mieszankę należy nanieść na zabrudzenia, bądź rozsmarować na powierzchni całego dywanu i po 20 minutach usunąć gąbką. Aby wysuszyć włókna możemy użyć ręczników papierowych, które wchłoną całą wilgoć.

Woda utleniona

Kiedy wyżej wymienione środki do odświeżania dywanu zawiodą, z pomocą może nam przyjść nadtlenek wodoru, czyli popularna woda utleniona. Dzięki niej możemy usunąć z dywanu niektóre plamy, ale i też pozbyć się jego brzydkiego zapachu. Niemniej jednak przed jej użyciem najlepiej jest sprawdzić reakcję tkaniny na niewielkiej powierzchni dywanu. Może ona bowiem powodować płowienie materiału. Gdy już będziemy pewni, że nasz dywan nie ulegnie zniszczeniu, możemy polać cały dywan wodą utlenioną i odczekać do jej całkowitego wyschnięcia, następnie po prostu odkurzyć. Dzięki zastosowaniu wody utlenionej dywan zyska świeży wygląd.

Podsumowując powyższe wskazówki, warto zaznaczyć, że plamy i inne zabrudzenia na dywanie są jak najbardziej możliwe do usunięcia. Należy tylko odpowiednio dobrać metodę czyszczenia. Jeśli powyższe domowe metody zawiodą, warto zastanowić się nad zastosowaniem specjalistycznych środków chemicznych do czyszczenia dywanów.

Źródło: Pralnia dywanów – Damat