czwartek, 3 października, 2024
Remont mieszkania w 5 krokach – zadbaj o design i jakość wykończenia

Kiedy słyszymy słowa remont mieszkania nie raz ogarnia nas przerażenie, a remont generalny to dopiero wyzwanie. Jeśli zabierasz się za odnowienie starego mieszkania, to najpierw musisz zaplanować wszystkie etapy prac, czyli zdecydować co zamierzasz zmienić. Oczywiście zawsze najpierw najlepiej remontować łazienkę i kuchnię, a dopiero później pokoje, gdyż w tych pomieszczeniach będzie najwięcej pracy, no chyba, że wymyślisz dodatkowo stawianie ścianek działowych, czy montaż podwieszanego sufitu, albo wymianę instalacji wymagającą kucia w tynku. Zatem postaramy się zwrócić uwagę na najważniejsze etapy, niezależnie od zakresu prac.

Krok pierwszy: Znalezienie ekipy remontowej i zakup materiałów – na co zwrócić uwagę?

Na samym początku musisz znaleźć sprawdzoną ekipę remontową. Ten krok możesz pominąć, jeśli jesteś prawdziwą złotą rączką, a do pomocy masz równie zdolną rodzinę. Kiedy już masz ustalony termin z fachowcami bądź urlop na czas samodzielnie wykonywanego remontu, pozostaje Ci znalezienie materiałów wykończeniowych – na przykład na klink.pl. Tutaj musisz zastanowić się na czym Ci najbardziej zależy: wyciszeniu ścian i podłóg, trwałości materiałów, ich naturalnemu pochodzeniu, antyalergicznej strukturze, czy może antypoślizgowej powierzchni w przypadku podłóg? Tak naprawdę nie musisz się zastanawiać, gdyż są takie materiały, które zapewnią Ci to wszystko. Wystarczy, że wybierzesz gresowe płytki do domu. Możesz zdecydować się również na cichą podłogę korkową, albo trwały kamień naturalny. W przypadku ścian również możesz wykorzystać płytki. Na pewno sprawdzą się one w łazience i kuchni. Jeśli chodzi o farby, to nie możesz oszczędzać, gdyż szybko odczujesz swoje skąpstwo, gdy ściany zaczną się brudzić lub będą pojawiały się pęcherze bądź pęknięcia.

Krok drugi: przygotowanie ścian do malowania lub innego rodzaju wykończenia

Kiedy już masz wybrane materiały możesz przystąpić do przygotowania ścian do malowania lub wykończenia np. gresowymi płytkami do domu. Zatem musisz ją oczyścić, zeszlifować papierem ściernym, a jeśli na którejś ze ścian widniała tapeta – zerwać ją. Wyczyszczone i wyrównane ściany są przygotowane do gruntowania i gipsowania, w celu pozbycia się nierówności. Zanim jednak przystąpisz do wykończenia musisz zająć się instalacją, np. gdy wymieniasz grzejniki na nowe.

Krok trzeci: wymiana grzejników na nowe

Jeśli remont mieszkania obejmuję wymianę starej instalacji grzewczej, często konieczna jest wymiana również grzejników. Oczywiście jeśli masz zamontowane stare grzejniki żeliwne, musisz szukać modeli o takim samym sposobie przyłączenia. Doskonale jako zamienniki sprawdzają się grzejniki płytowe, które pasują zarówno do tradycyjnych, jak i nowoczesnych aranżacji. Jeśli masz zamiar obudowywać grzejnik to lepiej jeśli zrobisz to później. Musisz najpierw sprawdzić czy wszystko działa jak należy. Dzięki obudowaniu kaloryfera odpadnie ci problem malowania ściany za grzejnikiem, choć możesz to wykonać cienkim pędzlem, to przy późniejszej obudowie i tak nie będzie to widoczne.

Krok czwarty: wykończenie kolejno ścian i podłóg

Kiedy już pracę przy wszystkich instalacjach masz za sobą pozostaje Ci wykończenie kolejno ścian, a potem podłóg. W przypadku ceramiki łazienkowej konieczny jest wcześniejszy montaż, zwłaszcza, jeśli decydujesz się na modele z montażem podtynkowym. Teraz możesz rozpocząć już układanie płytek do domu. Najlepiej jeśli wybierzesz gres podłogowy, który jest mało nasiąkliwy, w granicach 1%. Płytki gresowe występują w tak wielu rodzajach wykończenia, nie tylko jeśli chodzi o mat i połysk, ale również wzory, kolory i desenie, że możesz z powodzeniem wykorzystać je również w kuchni, a nawet salonie, zwłaszcza jeśli decydujesz się na aranżację glamour lub hi-tech. W przypadku wybrania podłóg drewnianych musisz zachować odpowiednie szczeliny dylatacyjne, a ponadto materiał przed montażem pozostawić w pomieszczeniu na kilka dni wcześniej, aby zaadaptował się do warunków i wilgotności panującej w pomieszczeniu. W tradycyjnych czy industrialnych aranżacjach możesz zdecydować się na kamień naturalny na ścianach. Świetnie prezentuje się zwłaszcza łupek, ale możesz wybrać także piaskowiec, trawertyn bądź marmur.

Krok piąty: zadbaj o wyposażenie

Kiedy już całe mieszkanie jest odświeżone pozostaje zadbanie o detale. Musisz zatem wkręcić nowe gniazdka, czy żarówki do sufitu podwieszanego, a także wybranych opraw lamp. Po wysprzątaniu wnętrza możesz przystąpić do meblowania według własnego pomysłu, bądź skorzystać z pomocy architekta wnętrz. Jeśli wymieniasz drzwi wewnętrzne, a niepotrzebne jest poszerzenie otworu drzwiowego, to najlepiej jeśli tym zajmiesz się na końcu. Będzie Ci łatwiej przy wnoszeniu mebli, nawet jeśli są one w paczkach i przeznaczone do poskładania.

Remont mieszkania bywa stresujący, niemniej jednak postępowanie krok po kroku według wcześniej przygotowanego planu pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek. Dobrze zaplanowany remont to zaoszczędzone nerwy.