piątek, 8 marca, 2024
Uderzenie w ucho – kiedy warto skonsultować się z lekarzem?

Uderzenie w ucho może być bardzo groźne i powodować poważne problemy z czaszką i uchem środkowym. Takie urazy często prowadzą do pęknięcia błony bębenkowej, uszkodzenia chrząstki małżowiny usznej czy do złamania kości skroniowej. Jeżeli doszło u Ciebie do takiego urazu, warto skontaktować się z lekarzem.

Uderzenie w ucho – skutki

Do uderzenia w ucho może dojść m.in. w wyniku wypadku samochodowego czy bójki. Może zdarzyć się także przy wykonywaniu prostych, codziennych czynności. Ucho uszkodzić możesz również w momencie utraty równowagi czy otarcia się o szafkę.

 

Uderzenie w ucho bardzo często zdarza się małym dzieciom, które ulegają częstym upadkom w wyniku nie do końca rozwiniętych umiejętności chodzenia. Starsze dzieci oraz dorośli najczęściej doświadczają takich urazów w wyniku uprawiania sportu.

Poza widocznymi uszkodzeniami małżowiny usznej może dojść także do innych konsekwencji, które z pozoru są niewidoczne. Choć budowa ucha zewnętrznego może nie być naruszona, w przypadku struktury ucha środkowego może być już nieco inaczej.

Uraz małżowiny usznej – konsekwencje

Małżowina uszna stanowi widoczny element narządu słuchu, dlatego to ona właśnie najczęściej ulega uszkodzeniu w wyniku uderzenia. Drobne otarcia, jak i poważniejsze urazy najczęściej objawiają się zaczerwienieniem tkanki, obrzękiem, bólem czy zasinieniem.

W efekcie urazu małżowiny usznej może dojść do przerwania ciągłości tkanek i naczyń krwionośnych. Pojawić może się krwawienie i rany, których gojenie zajmuje zazwyczaj ok. kilkanaście dni. Jeżeli masz problem z zaburzeniami krążenia, uszkodzenie może doprowadzić do obumarcia części tkanki chrzęstnej  i stałej deformacji ucha. Uszkodzony naskórek może być również podatny na infekcje, co może doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego w wyniku wnikania pod skórę bakterii, wirusów i grzybów. Nie należy żadnych uszkodzeń w obrębie ucha bagatelizować.

Uszkodzenie ucha środkowego – konsekwencje

Ucho zewnętrzne i środkowe dzieli błona bębenkowa. Membrana jest bardzo delikatna, ale i elastyczna. W wyniku uderzenia otwartą pięścią może dojść do jej pęknięcia. W konsekwencji pojawić mogą się zaburzenia słuchu, bębnienie w uchu, bóle i zawroty głowy, wycieki m.in. krew, wydzielina ropno-krwista.

Pęknięcie membrany zazwyczaj goi się samo, ale konieczne jest pozostanie pod stałą obserwacją specjalisty. Niekiedy takie uszkodzenie może wymagać interwencji chirurgicznej. Zabieg polega na rekonstrukcji uszkodzonej tkanki i przywróceniu słuchu. Gojenie się w tym przypadku może zająć nawet kilka miesięcy.

Bardzo rzadko w wyniku uderzenia w ucho dochodzi do uszkodzenia innych elementów ucha środkowego. Nigdy jednak nie można wykluczyć samodzielnie takiej możliwości, bez wykonania stosownych badań laryngologicznych.

Jeżeli tylko po urazie wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy, natychmiast należy zgłosić się po pomoc do lekarza. Dzięki temu można zapobiec trwałemu uszkodzeniu słuchu i niepełnosprawności z tego wynikającej.