Moda na ekologię przekłada się na coraz większą liczbę obszarów naszego życia codziennego. Zielona energia, oszczędzanie wody i zasobów naturalnych, segregacja odpadów, zdrowe jedzenie pochodzące z ekologicznych upraw to tylko część z praktyk mających na celu dbanie zarówno o środowisko, jak również o nasze zdrowie. Ekologia bowiem nierozerwalnie łączy się ze zdrowym trybem życia. To, co naturalne, uznawane jest za najlepsze dla naszego organizmu i otoczenia. Od pewnego czasu trend ten jest także wyraźnie widoczny w budownictwie i wyposażeniu wnętrz. Coraz częściej sięgamy po materiały, które są zdrowe dla nas, naszych rodzin i dzieci, a także dla środowiska, przedkładając znaczenie tego aspektu nawet powyżej kosztów. Tym sposobem na popularności w naszym kraju zyskało drewno bambusowe przedstawiane jako idealny materiał na ekologiczną podłogę.
Czy bambus jest rzeczywiście ekologiczny?
Decydując się na drewniane elementy wykończenia domu, z jednej strony wybieramy materiał odnawialny i w pełni biodegradowalny, jednak z drugiej strony możemy mieć poczucie przyczyniania się do karczowania lasów i niszczenia skomplikowanych ekosystemów. Dlatego świetna alternatywą na materiał wykończeniowy może być bambus, który należy do rodziny trawowców o zdrewniałych łodygach, przypominających w budowie i składzie drewno pochodzące z roślin drzewiastych. Uprawa bambusa jest całkowicie naturalna, a jego rozrost jest dużo krótszy niż przeciętnego drzewa, gdyż w zależności od gatunku trwa od pięciu do siedmiu lat. Po tym okresie jego łodygi są gotowe do ścięcia. Kolejne plony nie wymagają działania człowieka, bowiem wyrastają w pełni samoistnie. Jako że bambusowe łodygi nie są litym drewnem, do produkcji desek wymagane jest zastosowanie środków chemicznych, które umożliwiają związanie materiału poprzez sklejanie bądź skręcanie. Przed zakupem warto zwrócić uwagę, czy drewno pochodzi z certyfikowanych partii, które nie będą zagrażać naszemu zdrowiu wskutek niewłaściwego przebiegu procesu produkcji.
Czy drewno bambusowe nadaje się do budowy podłogi?
Drewno bambusowe doczekało się szeregu mitów stawiających je w złym świetle, głównie wynikających z europejskiego przekonania, że drewno powinno pochodzić wyłącznie z roślin drzewiastych. W rzeczywistości jednak drewno bambusowe jest materiałem świetnie nadającym się do wykończania mieszkań i domów, głównie za sprawą dużej twardości i odporności na uszkodzenia mechaniczne. Deski skręcane mogą być nawet trzy razy twardsze niż najpopularniejsze w Polsce rodzaje drewna! Ze względu na swoje naturalne właściwości bambus będzie nadawał się jako materiał na podłogi do wszelkich budynków działalności publicznej lub do pomieszczeń, gdzie panuje wzmożony ruch. Wśród różnych rodzajów egzotycznego drewna jest również budulcem o najniższej cenie, a przy tym o stosunkowo pełnej gamie zalet, wyróżniających go na tle innych gatunków. Na rynku dostępne są trzy główne rodzaje drewna bambusowego: sklejane horyzontalnie (38 MPa), wertykalnie (49 MPa), bądź skręcane (109 MPa). Najmniej twardy rodzaj – klejony horyzontalnie – jest i tak twardszy od królującego na naszych podłogach dębu. Podobnie rzecz ma się wśród egzotycznych gatunków drewna, wśród których dużą popularnością, ze względu na swoją trwałość, cieszy się merbau, od którego bambus sklejany wertykalnie jest również nieco twardszy.
Jak dbać o bambusowe podłogi?
Podłoga bambusowa jest świetnym wyborem właściwie do każdego rodzaju pomieszczeń, sprawdzi się nawet w Twojej łazience, ale pomimo szerokich możliwości stosowania nie wymaga specjalnego rodzaju pielęgnacji. W zależności od preferencji, oczekiwań wizualnych i potrzeb, drewno bambusowe można zabezpieczyć lakierem bądź olejem. Codzienna pielęgnacja jest taka sama jak w przypadku innych powierzchni drewnianych – środki do czyszczenia dobieramy w zależności od rodzaju zabezpieczenia powierzchni podłogi i stosujemy je zgodnie z zaleceniami producentów. Aby cieszyć się piękną bambusową podłogą przed długie lata, wystarczy codziennie lub co dwa dni ją zamieść, odkurzać, a w razie potrzeby przecierać miękką szmatką lub lekko wilgotnym, płaskim mopem. Okresowa pielęgnacja powinna odbywać się za pomocą przeznaczonych do tego środków – w zależności od typu zabezpieczenia co 3-4 miesiące lub co pół roku.
Źródło: dlapodlogi.pl – środki do pielęgnacji podłóg drewnianych