Pierwsze chwile
Kiedy pierwszy raz zostajemy rodzicami, zawsze stoimy przed dylematem co kupić dziecku, czym je zainteresować, aby pobudzić jego wyobraźnię, a jednocześnie nie dostarczyć mu za dużo bodźców. Przebodźcowany maluch zachowuje się nienaturalnie, czyli może być jednocześnie pobudzony i zmęczony, w efekcie czego płacze, gdyż jest to jedyna forma jaką potrafi wyrażać emocje.
Jak prawidłowo stymulować rozwój dziecka?
Na rynku polskim i zagranicznym jest mnóstwo zabawek dla maluchów, które świecą, grają czy gwałtownie się poruszają. Zadaniem rodziców jest tak dobierać takie, które będą odpowiednie do wieku i charakteru ich dziecka.
Coś dla noworodka (0-3 miesiące)
Gdy mamy dziecko w tym wieku, zdecydowanie najlepiej unikać zabawek grająco-świecących. A wszystko to dlatego, że mózg dziecka jeszcze się kształtuje, odbiera bodźce, ale ich nie przetwarza i jest to prosta droga do przebodźcowania. Gdy w domu jest noworodek, wybierajmy przede wszystkim zabawki bezpieczne, czyli bez małych elementów. Najlepiej kupować gryzaki i ewentualnie większe grzechotki, które zmieszczą się w małej rączce. Warto też zrobić domową grzechotkę. Jak? Wystarczy pusta butelka lub małe plastikowe opakowanie, a do środka wsypany groch, fasola, ryż, kasza, sól czy cukier. Dziecko oprócz tego, że rozróżni dźwięki różnych kawałków, to zaobserwuje różnice w budowie i kolorze poszczególnych struktur.
Coś dla niemowlaka (4-12 miesięcy)
W tym wieku następuje intensywny rozwój intelektualny i ruchowy. Dziecko zaczyna siadać i raczkować, a często także przed pierwszymi urodzinami stawia pierwsze kroki. Dzieci przechodzą tak zwane „skoki rozwojowe”, czyli okres bardzo burzliwy emocjonalnie, po którym następuje progres w rozwoju. Dla dziecka w tym wieku najkorzystniej kupować zabawki dopasowane do jego potrzeb, czyli różne układanki z kubków, kolorowe układanki kształtów czy kula do raczkowania. Dziecku warto dać do rączki pędzelek oraz bezpieczne farbki i pozwolić malować to, co mu wyobraźnia przyniesie.