środa, 19 czerwca, 2024
Kupić gotowy dom czy samodzielnie go zbudować?

Decydując się na wyprowadzkę do domu wolnostojącego otwierają się dwie możliwości działania. Jedna z nich to kupno gotowego domu. Druga opcja związana jest z przygotowaniem wszystkiego samodzielnie. Które rozwiązanie jest bardziej opłacalne? Czy warto kupić gotowy dom, a może po prostu od podstaw zbudować coś nowego?

Budowa nowego domu, organizowanie wszystkiego począwszy od szukania projektów, poprzez załatwianie wszelkich formalności i zgód, to zadanie zdecydowanie dla osób, które mają zarządzanie i organizację na najwyższym poziomie. Budowa domu od podstaw, cały proces może trwać nawet do 24 miesięcy. Dodatkowo nie da się skutecznie zaplanować budżetu. Rozciągnięcie inwestycji w czasie na pewno spowoduje nieprzewidziane wydatki, zmiany ceny materiałów budowlanych itp.

Dom od podstaw czyli coś swojego

Decydując się na gotowy dom nie trzeba czekać, załatwiać multum formalności. Ktoś komu zależy na tym, aby jak najszybciej zamieszkać w swoim domu, doskonałym pomysłem będzie skorzystanie z wybudowanych już nieruchomości. Należy jednak rozróżnić domy z rynku wtórnego i rynku pierwotnego.

Na rynku pierwotnym czekają nowo postawione domy, w opcji pod klucz lub pod wykończenie wnętrz. Rynek wtórny to domy już użytkowane i najczęściej zakup takiej nieruchomości oznacza dodatkowe inwestycje w remonty czy przebudowy.

Zasadniczą różnicą pomiędzy budowanymi od podstaw domami, a tymi już czekającymi na zakup jest oczywiście możliwość spełnienia swoich marzeń. Większość posiada marzenia, ma wizje swoich czterech kątów. Decydując się na zleceni projektowania domu i jego budowę, można spełnić swoje marzenia. Kupując dom już zbudowany trzeba dostosować się do panujących warunków. W grę wchodzić mogą jedynie drobne przeróbki, całość konstrukcyjna pozostanie bez zmian.

Co się bardziej opłaca finansowo?

Czy można określić co się bardziej opłaca finansowo? Czy mniej wyda się na budowę domu czy może jednak tańsze okazuje się zakupienie czegoś gotowego? Nigdy nie ma jednoznacznej odpowiedzi gdyż kwestie związane z domem to wiele elementów. Ceny nieruchomości kształtują przeróżne czynniki takie jak lokalizacja, metraż, wybór materiałów niezbędnych do budowy domu czy jego odnowienia. Równocześnie należy pamiętać także choćby o czasie, którego znacznie więcej się straci w momencie budowania domu od podstaw niż zakupu czegoś gotowego.

Nie ma zatem jednoznacznej odpowiedzi co jest lepsze z punktu widzenia osób, które wahają się pomiędzy budową, a kupnem domu. Każdy do tematu powinien podchodzić w sposób indywidualny. Każdy wie z czym związane jest realizowane inwestycji budowlanej, a co może czekać na kogoś kupującego dom z rynku wtórnego.