piątek, 8 marca, 2024
Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy kupnie używanego zbiornika na gaz propan

Gaz płynny to nośnik energii, który ze względu na posiadane właściwości może być magazynowany w zbiornikach gazowych w fazie ciekłej, podczas gdy wykorzystywana jest faza gazowa. Gaz ze zbiorników – za pośrednictwem przyłączy rurowych, które znajdują się pod ziemią – dostarczany jest do wnętrza domu i rozprowadzany do odbiorników. Zanim jednak będzie to możliwe, przyszły użytkownik musi podjąć szereg decyzji. W tym tekście podpowiemy wam na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie używanego zbiornika na propan, by móc bezpiecznie korzystać z tego gazu.

Jedynie od sprawdzonego pośrednika

Potencjalni użytkownicy decydujący się na taki system ogrzewania muszą podjąć kilka ważnych decyzji. Jedną z nich jest dokonanie wyboru pomiędzy nowym a używanym zbiornikiem na gaz propan, za którym przemawia redukcja kosztów zakupu nawet o około 30%.

Budowa domu to ogromny wydatek, który może wzrosnąć w trakcie podejmowania decyzji o wyborze systemu grzewczego. Gdy na horyzoncie ponoszonych kosztów pojawia się możliwość zaoszczędzenia, wiele osób decyduje się na ten krok. Aby można uznać go za dobrą decyzję, warto zaufać specjalistom.

Kupując używany zbiornik na propan lepiej zdecydować się na pomoc ze strony doświadczonego pośrednika. Prywatny sprzedawca, bez pozytywnych referencji od innych klientów, może okazać się nie najlepszym wyborem.

Renomowany pośrednik jest w stanie udowodnić, że oferowany przez niego zbiornik na gaz został pozbawiony wad czy nieszczelności. Jest to bardzo istotna kwestia, bowiem podczas awarii uszkodzonego zbiornika LPG może nastąpić wyciek substancji ciekłej z odparowaniem lub wyciek gazu. Propan jest nietoksyczny, dlatego nie jest zagrożeniem dla ludzi i środowiska. Natomiast zagrożenie stanowi, możliwy w sytuacji uszkodzonego zbiornika, wybuch gazu i pożar.

Kontrola używanego zbiornika na gaz propan

Należy wziąć pod uwagę, że decydując się na zakup zbiornika na gaz propan używanego, niezbędne będzie wykonanie jego konserwacji, malowania oraz przeprowadzenie sprawdzeń dozorowych zbiornika. Według obowiązującego prawa istnieje konieczność zamówienia w trakcie eksploatacji okresowych kontroli Urzędu Dozoru Technicznego: co dwa lata zewnętrzną i co dziesięć wewnętrzną (co pięć lat w wypadku zbiorników podziemnych bez ochrony katodowej). Tego typu kontrole są istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa całej instalacji, dają wgląd w stan poszczególnych elementów zbiornika. Zakup zbiornika używanego od renomowanego dostawcy daje pewność że sprzęt, który planujemy nabyć został dokładnie sprawdzony i przetestowany przez odpowiednich specjalistów.

Jaki zbiornik na gaz wybrać

Podobnie jak w przypadku nowych zbiorników na propan, również decydując się na zakup używanego sprzętu należy podjąć decyzję o pojemności magazynującej, jaka jest niezbędna dla naszego gospodarstwa domowego. Aktualnie bez problemu można nabyć zbiorniki w trzech pojemnościach i wymiarach: 2700 litrów (2,5 m x 1,25 m) 4850 litrów (4,3 m x 1,25 m) 6400 litrów (5,8 m x 1,25 m).

Standardem w przypadku większości domów jednorodzinnych jest projektowanie przydomowych instalacji grzewczych w oparciu o zbiornik 2700 litrów. Warto jednak zwrócić uwagę, że kupując zbiornik o najmniejszej z wymienionych pojemności, istnieje potrzeba pozostawienia „marginesu bezpieczeństwa” w zbiorniku, z uwagi na rozprężanie się gazu w zależności od temperatury zewnętrznej.

Nad kupnem większego zbiornika należy się zastanowić, w przypadku jego lokalizacji w trudno dostępnym miejscu dla autocysterny (brak utwardzonej drogi) oraz domu o większej powierzchni. Wielkość używanego zbiornika na gaz propan ma znaczenie, ponieważ decydując się na jego zakup od osoby prywatnej, najczęściej osobiście trzeba zająć się zorganizowaniem transportu. Nabywając zbiornik na gaz od sprawdzonego sprzedawcy, zazwyczaj obowiązek przewiezienia sprzętu spada na niego.

Wpływ zbiornika LPG na aranżację przestrzeni przydomowej

Bez względu czy kupujemy nowy zbiornik na propan, czy też używany zbiornik na gaz, zwrócić należy uwagę na to, w jaki sposób ma on zostać zainstalowany: naziemnie lub podziemnie. Biorąc pod uwagę walory estetyczne, bez wątpienia korzystniejszym wyborem jest zbiornik podziemny, który zabezpieczony jest przed korozją specjalną warstwą ochronną umożliwiającą wieloletnie przechowywanie zbiornika w ziemi. Dodatkową zaletą zbiornika na gaz propan w wersji podziemnej jest jego większa zdolność odparowania gazu, natomiast wadą są wyższe koszty zainstalowania. Niemniej jednak, korzystając z usług zaufanej firmy, można być pewnym co do jakości zakupionego zbiornika na gaz, bez względu czy jest on naziemny czy podziemny.

Źródło: Lpgdirect.pl