wtorek, 23 kwietnia, 2024
5 kroków, które musisz zrobić po zalaniu mieszkania

Mieszkając w bloku musimy mieć na uwadze to, że na pewne sytuacje nie mamy wpływu i może przydarzyć się nam zalanie mieszkania. W takiej sytuacji nie ma czasu na zastanawianie się nad tym co robić, liczy się czas i szybka reakcja. Zalanie mieszkanie może powodować wiele szkód, dlatego warto jeszcze przed taką sytuacją znać sposoby działania.

5 kroków, które musisz zrobić po zalaniu mieszkania

Zalanie mieszkania najczęściej odbywa się niespodziewanie. W sytuacji w której już do tego dojdzie najważniejsza jest szybka reakcja, ponieważ im szybciej zlokalizujemy problem tym mniej szkód będzie wyrządzonych w naszym mieszkaniu

Krok 1 – Zlokalizuj źródło zalania

Najczęściej powodem zlania mieszkania są problemy z pralką lub zmywarką np. uszkodzony zawór, nieszczelność rurek doprowadzających lub odprowadzających wodę lub zatkanie przewodów odprowadzających kanalizację. W takiej sytuacji, kiedy jesteśmy w stanie szybko i sprawnie zlokalizować źródło zalania w pierwszej kolejności należy zamknąć dopływ wody do urządzania AGD. Jeśli nasze mieszkanie zostało zalane należy szybko poinformować go o zaistniałej sytuacji, a także zabezpieczyć miejsce wycieku do czasu jego pojawienia się w swoim mieszkaniu. Sytuacja jest o tyle trudniejsza, kiedy nie jesteśmy w stanie zlokalizować źródła zalania. Wtedy należy skontaktować się z firmą specjalizującą się w tego typu sprawach. Doświadczeni pracownicy zajmujący się profesjonalną lokalizacją wycieków na pewno poradzą sobie z takim zadaniem.

Krok 2 – Ogranicz straty

Zaraz po zlokalizowaniu źródła zalania lub kontakcie ze specjalistyczną firmą powinniśmy zająć się ratowaniem tego co zostało zalane lub może zostać zniszczone. Warto wtedy powynosić z zalanych pomieszczeń to co mamy możliwość przenieść do bezpiecznego pomieszczenia.

Krok 3 – Określ winnego

Wina za zalanie mieszkania zawsze stoi po stronie sprawcy. Dlatego jeśli mamy pewność co do tego, że zalanie powstało z winy sąsiada mieszkającego piętro wyżej należy zebrać stosowne dowody winy.

Krok 4 – Zbierz dowody

Zalanie mieszkania nie jest miłą sytuacją ani dla nas ani dla sąsiadów. Czasami wydawać by nam się mogło, że winowajcą jest sąsiad, ale zdarza się, że odpowiedzialność za takle sytuacje stoi po stronie spółdzielni mieszkaniowej. W momencie usunięcia przyczyny zalania konieczne jest zrobienie zdjęć szkód: ścian, sufitu, podłóg, ale również mebli.

Krok 5 – Osuszanie mieszkania po zalaniu

Zalanie mieszkania wiąże się z wieloma problemami, a także stratami. Zniwelowanie problemu wycieku wody to tak naprawdę początek przygody mającej na celu powrót do stanu poprzedniego. Zalanie podłóg oraz mebli to nie wszystko. W trakcie zalania woda wsiąka głęboko w wylewkę, a także ścian. W takiej sytuacji konieczne jest dokładne osuszenie mieszkania. Jeśli tego nie zrobimy, problemy z zalaniem mieszkania będą się pogłębiać, a szkody po jakimś czasie mogą nawet odczuwać pobliscy sąsiedzi (powstawanie ewentualnych zarodników grzybów oraz pleśni).

Do zalania mieszkania mogą przyczyniać się różne sytuacje, które wymagają szybkiego działania. Postępowanie w takiej sytuacji zgodnie z powyższymi krokami pozwoli ograniczyć szkody wyrządzone przez wodę.