piątek, 26 kwietnia, 2024
W jakim wieku należy rozpocząć dodatkowy kurs języka angielskiego?

Dziecko potrafi bardzo szybko przyswajać nowe informacje, w tym poznawać nowe języki. Wielu rodziców wykorzystuje tę cechę i jak najwcześniej zapisuje swoje dziecko na dodatkowy kurs języka obcego. Jednakże kiedy jest najwłaściwszy czas by uczynić ze swojej pociechy poliglotę? Cóż przekonajmy się.

Badania naukowe

Według wielu badań nauka języków obcych przebiega u dzieci w dwutorowy sposób: symultaniczny oraz następczy. Ten pierwszy dotyczy dzieci dwujęzycznych, czyli przebywających za granicą lub posiadających rodziców innych narodowości i uczących się dwóch języków naraz, na przykład  polskiego oraz angielskiego. Warunkiem bilingwizmu jest jednak rozpoczęcie nauki innego języka przed 3 rokiem życia dziecka. Oczywiście symultaniczny sposób nauki języka obcego jest procesem naturalnym i polega przede wszystkim na słuchaniu i powtarzaniu, a nie ścisłej nauce reguł gramatycznych. Małe dzieci nie wiedzą, że się czegokolwiek uczą, bo obcują z językiem na bieżąco. Sposób następczy dotyczy dzieci w każdym wieku, które opanowały swój język ojczysty na poziomie umożliwiającym im swobodną komunikację i rozpoczynają naukę języka obcego.

Język angielski – kursy już dla niemowląt?

Wielu rodziców chce by jego dziecko we wszystkim było najlepsze. Niestety w większości przypadków nie jest to zbyt dobrym rozwiązaniem dla maluchów, które powinny mieć również czas na swobodną zabawę. Jednakże nic nie powinno stać na przeszkodzie, by w pierwszych miesiącach życia dziecka osłuchać go z danym językiem. Naukowcy uwodnili, że takie działania mogą pomóc dziecku w późniejszych etapach nauki języka angielskiego, a także polepszyć jego zdolności poznawcze.

Kiedy zacząć naukę?

Niestety nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na to pytanie. Każde dziecko jest inne i jeżeli nie wykazuje większego zainteresowanie językiem obcym w pierwszych latach swojego życia to warto odłożyć naukę angielskiego na później. Mimo wszystko większość naukowców jest zgodna co do tego, że dziecko warto zapisać na kurs języka obcego nie wcześniej niż przed 3. rokiem życia. Wówczas dziecko będzie potrafiło już swobodniej posługiwać się językiem ojczystym. Oczywiście nadal nie jest to odgórna granica, której nie można przekraczać. Jak już było powiedziane – każdy maluch jest inny i posiada różne predyspozycje.

Język angielski – kursy jako zabawa

Małe dziecko, chociażby w wieku przedszkolnym warto zapisać na kurs języka angielskiego, w którym nauka będzie opierać się przede wszystkim na zabawie. Na przykład poprzez piosenki, czy kolorowanki. Małe dziecko nie jest zdolne do nauki list słówek i uczenia się struktur gramatycznych, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest opierać naukę w tym wieku na zabawie, czy grach. Nowe zwroty i słówka maluchy przyswajają intuicyjnie, poprzez ich wielokrotne powtarzanie, a także obserwacje otoczenia. Do dobrych metod nauki języka angielskiego w tym wieku należą przede wszystkim: czytanie bajek po angielsku, granie w gry planszowe i komputerowe, odgrywanie scenek, śpiewanie piosenek, czy też recytacja wierszyków. Dzięki takim metodom nauki dziecko na pewno nie zniechęci się do języka angielskiego.

Zapisanie swojego dziecka we właściwym wieku na kurs języka angielskiego na pewno nie zaszkodzi, a wręcz pomoże w późniejszych etapach nauki tego języka.

Źródło: Archibad – Szkoła językowa dla dzieci