Zmiany temperatury powodują zawsze gęstnienie lub rozrzedzanie płynów. Okazuje się to niezwykle problematyczne podczas transportowania rozmaitych substancji zarówno w zwykłych beczkach, jak i specjalnych zbiornikach paletowych typu IBC. Na szczęście istnieją nowoczesne ogrzewacze płaszczowe, które bardzo skutecznie zapobiegają utracie właściwej ciepłoty.
Budowa standardowego modelu
Przeciętny ogrzewacz płaszczowy składa się z wytrzymałej tkaniny poliestrowej o właściwościach izolacyjnych, elementu grzejnego w postaci drutów oporowych zatopionych w materiale silikonowym (o napięciu znamionowym 230 VAC, ewentualnie 110V AC), przynajmniej jednego termostatu (maksymalnie trzech), długiego przewodu zasilającego, solidnych pasów taśmowych i funkcjonalnych klamer spinających. Zastosowany silikon gwarantuje zachowanie optymalnej higieny – głównie poprzez efektywne hamowanie rozwoju szkodliwych bakterii i innych drobnoustrojów. Z kolei pasy i klamry pozwalają na szybki montaż oraz demontaż omawianego urządzenia. Na rynku znajdziemy ogrzewacze zróżnicowane pod względem rozmiaru, co w znacznym stopniu ułatwia dopasowanie do konstrukcji transportowych o określonych pojemnościach, wysokościach i szerokościach. Poziom ochrony to zazwyczaj IP40, czyli dokładne zabezpieczenie przed dostępem do części elektrycznych zagrażających zdrowiu i przed wnikaniem drobnych ciał obcych o średnicy 1 milimetr lub większej.
Nieoceniona pomoc w kilku branżach
Jak już zostało wspomniane wcześniej, innowacyjne ogrzewacze płaszczowe służą przede wszystkim do utrzymywania i zwiększania temperatury wrażliwych substancji przewożonych w beczkach czy kontenerach IBC. Mowa tutaj zwłaszcza o:
- wszelkiego rodzaju tłuszczach
- syropach owocowych
- lekach o płynnej konsystencji
- olejach napędowych umożliwiających pracę silników zamontowanych w pojazdach
- olejach opałowych przeznaczonych do ogrzewania obiektów mieszkalnych i przemysłowych
- smarach technicznych ograniczających tarcie komponentów ruchomych
- jedno- oraz dwuskładnikowych żywicach epoksydowych
- lakierach do malowania paznokci
- lakierach wykończeniowych (do pokrywania powierzchni drewnianych, metalowych, kamiennych i ceramicznych)
- cukrach wykorzystywanych do słodzenia napojów, lodów i ciast
Podsumowując, ogrzewacze znakomicie sprawdzają się m.in. w branży spożywczej, farmaceutycznej, paliwowej, chemicznej, motoryzacyjnej czy kosmetycznej. Dzięki nim straty finansowe wynikające z niedokładnego opróżniania zbiorników zostają zniwelowane do absolutnego minimum. Niewątpliwa korzyść to również wyraźnie przyspieszony proces rozładunku. Przy wyborze konkretnego modelu trzeba zwracać szczególną uwagę nie tylko na wielkość docelowego pojemnika, ale też na zakres regulacji temperatury.