Handel kontraktami terminowymi futures na pierwszy rzut oka może przerazić nowicjusza swoją skomplikowaną terminologią i zagmatwanymi schematami. Nie – jest to ekscytująca i dochodowa alternatywa dla nudnych i banalnych sposobów zarabiania pieniędzy (np. lokat bankowych).
Kontrakty terminowe są niezmiennie interesującym narzędziem dla inwestorów ze względu na różnorodność strategii i płynność. Mimo to inwestorzy prywatni niesłusznie poświęcają temu instrumentowi zbyt mało uwagi. Dowiedzmy się, czym jest handel kontraktami futures na giełdzie.
Cele inwestora, rodzaj instrumentu i porady profesjonalnego brokera określają strategię handlu kontraktami terminowymi (ponieważ nie będziesz w stanie handlować całkowicie samodzielnie).
Kontrakty futures na zboże, które możesz sprawdzić tutaj, były to jedne z pierwszych kontraktów terminowych, które były zawierane na towary rolne w celu zabezpieczenia dochodów rolników. Pierwszą i wciąż popularną strategią jest zatem zabezpieczenie przed ryzykiem: inwestor prywatny ustala cenę instrumentu bazowego i chroni się przed niekorzystnymi spadkami/wzrostami cen. Zabezpieczenie przed ryzykiem jest również aktywnie stosowane przez przedsiębiorstwa w celu ubezpieczenia zysków z wymiany walutowej oraz przez osoby prywatne w celu zabezpieczenia się przed zmianami kursów walutowych (kontrakty terminowe na parę USD/PLN – zboże kwotowane jest w dolarach).
Kontrakty arbitrażowe
Inną strategią są operacje arbitrażowe, które opierają się na operowaniu spreadami https://www.investopedia.com/terms/c/cash-and-carry-arbitrage.asp . Zazwyczaj nie jest to jedna, ale sekwencja transakcji, w których inwestorzy czerpią zyski z różnic w cenach tych samych lub powiązanych aktywów. Arbitraż może być czasowy (transakcje na tym samym rynku w różnych momentach w czasie) i przestrzenny (różne rynki, ale ten sam czas). Jest to najbardziej zyskowna strategia dla początkujących: zysk i strata są generowane przez różnicę cen kontraktów terminowych, ryzyko jest minimalne, ale zyski też są analogicznie mniejsze.
Operacje spekulacyjne na rynku futures
Trzecią strategią są zwykłe operacje spekulacyjne uczestników rynku akcji. Ze względu na płynność i wysoką dźwignię finansową, spekulant czerpie zyski z różnicy pomiędzy ceną kupna i sprzedaży kontraktów terminowych. Jak już wspomnieliśmy, kontrakty terminowe są niezwykle płynnym instrumentem, co oznacza, że szanse na wygraną w wyniku spekulacji są również duże.
Podsumowanie
przy odpowiednim doborze strategii kontrakty terminowe pozostają niezwykle atrakcyjnym narzędziem dla inwestorów na każdym poziomie i zachowują maksimum swoich zalet. Wykorzystanie kontraktów futures w portfelu inwestycyjnym jest oznaką kompetentnego zarządzania kapitałem.