wtorek, 18 czerwca, 2024
Jak podlewać trawnik latem?

Nadchodzi lato, a wraz z nim pierwsze fale upałów. Nie podlega więc wątpliwości, że w związku z tym należy zacząć podlewać trawniki. Brak życiodajnej wody z pewnością odbije się na ich kondycji. Zżółknięta i przypalona słońcem trawa z kolei źle świadczy o właścicielu posesji. Letnie susze i upały potrafią ją bardzo osłabić, jednak możesz zadbać o to, by tak się nie stało. Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj sekrety właściwego podlewania przydomowego trawnika. Nasi eksperci podpowiadają, jak zadbać o trawę w trakcie lata.

Jak podlewać trawnik latem?

Letnie upały nie sprzyjają kondycji trawnika. Zdany sam na siebie szybko utraci swój żywy i intensywny odcień zieleni. Dlatego o tym, jak zatroszczyć się o niego w trakcie lata, warto pomyśleć już znacznie wcześniej. Zwłaszcza jeżeli w ogrodzie ma się pojawić zraszacz do trawy. W tym przypadku etap planowania bardzo często rozpoczyna się jeszcze zanim trawnik zagości na stałe w naszym ogrodzie. Jednak nawet najlepszy system nawadniający może nie wywiązać się ze swojego zadania, jeżeli używany jest w niepoprawny sposób. Podlewanie trawnika wymaga pewnej wiedzy. Oczywiście na rynku istnieje wiele środków, np. hydrożeli, które uchronią ziemię w ogrodzie przed zbrylaniem, a co za tym i idzie – rozwiąże problem z podlewaniem trawnika. Jeżeli jednak się ich nie zastosuje, podlewanie ogrodu staje się naszym obowiązkiem. Pytanie tylko, jak często trzeba go będzie wykonywać?

Jak często podlewać trawnik?

Wielu ogrodników wyznaje starą, sprawdzoną zasadę, że lepiej podlewać rzadziej, a więcej niż robić to często i za pomocą małych ilości wody. W praktyce oznacza to, że należy to podlewać co 2-3 dni – zużywając przy tym ok. 8-12 litrów wody na każdy 1 m2. Wyjątek stanowią młode trawniki, które w okresie swojego intensywnego wzrostu wymagają codziennego podlewania. Wiedząc już, z jaką częstotliwością oraz ilością wody podlewać trawę, należy zastanowić się nad tym, jaka pora dnia będzie na to najlepsza.

O jakiej porze dnia podlewać trawę?

Podlewanie trawnika, zwłaszcza samodzielne, wymaga dużego nakładu czasu oraz cierpliwości. Trawnik powinno się bowiem podlewać powoli i bez pośpiechu – małym strumieniem wody, który będzie stopniowo wsiąkał w ziemię. Docelowo woda ma trafić nawet na 15 cm pod powierzchnię gleby. Można to sprawdzić np. poprzez wbicie pręta w ziemię. Znacznie ważniejsze jest jednak to, by nawadniać trawę o właściwej porze dnia. Odradza się podlewania trawy w godzinach popołudniowych. Podlewanie w porze największy upałów może spowodować, że źdźbła trawy poparzą się pod wpływem parującej wody. Następnie zacznie ona więdnąć. Dlatego też najlepiej jest podlewać ogród przed wschodem oraz po zachodzie słońca. Kiedy słońce nie jest w zenicie, woda wchłaniana jest lepiej w glebę. Kiedy temperatura na termometrze wskazuje już 30 oC, powinno się poczekać z podlewaniem, aż nieco ona opadnie.

Czym podlewać?

Podlewanie trawy można wykonywać na dwa sposoby: manualnie oraz za pomocą zautomatyzowanego systemu podlewania. Jeżeli masz zamiar zająć się podlewaniem osobiście – potrzebny Ci będzie wąż ogrodowy. Wiele osób korzysta jednak z rozwiązań takich jak: zraszacz do trawy czy domowy sterownik nawadniania, który samodzielnie podlewa ogród – wystarczy, że ustawisz godziny podlewania, które Twoim zdaniem będą najlepsze. Jednym z najczęściej stosowanych systemów podlewania w Polsce jest zraszacz pulsacyjny, który od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem.