piątek, 26 kwietnia, 2024
Digital Smile Design – na czym polega?

Digital Smile Design (DSD) to cyfrowe projektowanie uśmiechu, innowacyjna metoda, która pozwala zobaczyć końcowy efekt zabiegu jeszcze przed jego wykonaniem. Aby leczenie było skuteczne, wymaga współdziałania specjalistów z wielu dziedzin stomatologii, dlatego oferują ją tylko najlepsze, wielospecjalistyczne kliniki stomatologiczne.

Digital Smile Design – w trosce o zdrowie i wizerunek

Zdrowe zęby i piękny uśmiech są podstawowym elementem naszego wizerunku. Natomiast nierówne, przebarwione uzębienie może prowadzić do niepewności w kontaktach interpersonalnych i zaniżoną samoocenę. Do niedawna jedynym ratunkiem było standardowe leczenie stomatologiczne, które polegało na wypełnianiu ubytków i ewentualnych zabiegach kosmetycznych, np. wybielaniu. Jednak powszechnie dostępne metody nie rozwiązywały w pełni problemów z wadami zgryzu, a noszenie aparatów ortodontycznych trwało lata. Z kolei zabiegi z zakresu protetyki nie zawsze kończyły się rezultatami, które byłyby zgodne z oczekiwaniami pacjentów. Na szczęście współczesna stomatologia znalazła rozwiązanie, którym jest cyfrowe projektowanie uśmiechu. Dzięki niemu możliwe jest przygotowanie wizualnej prezentacji planu leczenia i efektu końcowego przed rozpoczęciem leczenia . To sprawia, że pacjent przed zabiegiem może zgłosić wszelkie uwagi związane z wyglądem nowego uśmiechu.

W ramach DSD uśmiech projektowany jest indywidualnie, gdyż każdy pacjent ma indywidualne cechy wyglądu twarzy i uzębienia. Następnie przygotowywana jest wizualizacja.. Zaletą tej metody jest zmniejszenie ryzyka popełniania błędu, ponieważ stomatolog może dokładnie zaplanować przebieg palnowanych zabiegów i przewidzieć ewentualne komplikacje. Leczenie może obejmować wszelkiego typu zabiegi od stomatologii zachowawczej , poprzez ortodoncję , implantologię aż po leczenie protetyczne .

Etapy leczenia

Pierwszym etapem jest szczegółowy wywiad z pacjentem, który pozwala stomatologowi poznać jego cechy osobowości i oczekiwania związane z nowym uśmiechem. Na pierwszej wizycie stomatolog wykonuje serię zdjęć lub filmów, które mają na celu poznanie naturalnej mimiki i uśmiechu pacjenta. Następnie przeprowadzana jest analiza rysów twarzy oraz mimiki podczas wyrażania emocji. W celu zaprojektowania nowego uśmiechu specjalista projektuje nowy uśmiech za pomocą wzorców uzębienia. Dzięki temu pacjent może uczestniczyć w opracowywaniu nowego uśmiechu i zobaczyć efekt końcowy. Oprócz tego za pomocą skanera wewnątrzustnego pozyskuje się zdjęcia zębów w 3D. Pozwolą one na opracowanie kształtu i kolorystyki planowanych elementów protetycznych takich jak licówki , korony czy mosty.

Metody leczenia są indywidualnie dobierane do stanu uzębienia pacjenta. W przypadku nierówności linii zębów i niedoskonałości w budowie, leczenie skupia się na wyrównaniu wysokości zębów oraz poprawie kształtów. Jeśli występują braki w uzębieniu, DSD obejmuje także ich uzupełnienie w taki sposób, by korony (lub mosty w przypadku rozległych luk) doskonale pasowały do projektowanego uśmiechu. W ten sposób opracowywany jest szczegółowy plan leczenia, który doprowadzi do uzyskania zaplanowanego efektu estetycznego.

W ostatnim etapie planowania zostaje przygotowany prototyp uśmiechu czyli tzw. wax-up. Na jego podstawie na zęby pacjenta zakładany jest tzw. mock-up czyli symulacja przyszłych „nowych” zębów, dzięki czemu pacjent może się przekonać czy takie rozwiązanie spełnia jego oczekiwania. Jeżeli nie, to w porozumieniu z lekarzem dokonywana jest korekta według uwag pacjenta. W porozumieniu z lekarzem możemy podejmować decyzję co do poprawy kształtu lub kolorystyki nowego uśmiechu. Kiedy projekt zostanie zaakceptowany, następuje wdrożenie poszczególnych etapów leczenia zgodnie z wcześniej przygotowanym planem.

Po zakończeniu wszelkich potrzebnych procedur możemy cieszyć się z nowych zębów, które będą wyglądać dokładnie tak, jak zaplanowaliśmy przed przystąpieniem do zabiegu.