wtorek, 23 kwietnia, 2024
Kupno nowego mieszkania za gotówkę – o czym warto pamiętać?

Mieszkanie od dewelopera można kupić na kredyt, ale aktualnie coraz więcej klientów decyduje się na zakup nieruchomości za gotówkę. O czym powinniśmy wtedy pamiętać?

Gdy zamierzamy zakupić mieszkanie od dewelopera, możemy zapłacić za nie na dwa sposoby – kredytem albo gotówką. Jeżeli kupujący chce zdecydować się na tę drugą metodę opłacenia nieruchomości, wówczas musi dysponować sporą sumą – deweloperzy pobierają opłaty wynoszące od około 180 tysięcy do nawet ponad 500 złotych za nieruchomość. Zapłata za mieszkanie gotówką to wygodne rozwiązanie – nie trzeba wówczas zaciągać kredytu hipotecznego. O czym powinniśmy pamiętać, decydując się na taką formę zapłaty za nieruchomość?

Zapłata gotówką najlepiej przelewem

Jeśli będziemy chcieli zapłacić za nieruchomość gotówką, w takim przypadku najwygodniejsze, a także najbezpieczniejsze będzie wykonanie przelewu. Wówczas przelew kierujemy na konto wskazane przez dewelopera. Możliwe będzie także opłacenie nieruchomości gotówką, ale takie przypadki zdarzają się bardzo rzadko, ponieważ nie dość, że są mało komfortowe, to jeszcze stwarzają większe ryzyko, dlatego też nie wszyscy deweloperzy chcą przyjmować zapłatę w formie innej niż przelew Pieniądze trafiają wtedy na specjalne rachunki powiernicze, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie dla kupujących.

Płatność za mieszkanie w ratach

Gdy kupujemy mieszkanie, które jeszcze nie zostało oddane do użytkowania, w takim przypadku zapłata za nie odbywa się w ratach – nawet jeśli wybieramy gotówkę. Oznacza to, że nie trzeba od razu wpłacać na konto dewelopera całej kwoty. W tym przypadku stosuje się terminy spłaty, które znajdują się w umowie deweloperskiej.

Czy płatność gotówką może dać nam dodatkowe rabaty?

Wiele osób myśli, że jeśli zapłata za nieruchomość odbędzie się gotówką, wówczas można uzyskać dodatkowe rabaty. Jednak tak naprawdę deweloperzy nie różnicują w tym przypadku metody zapłaty za mieszkanie, ponieważ zarówno kredyt, jak i gotówka są równie pewne. Na ewentualne rabaty mogą liczyć ci inwestorzy, którzy zdecydują się na zakupienie kilku mieszkań.