piątek, 8 marca, 2024
Dylematy przedsiębiorców – kupić sprężarkę nową czy używaną?

Przedsiębiorcy po podjęciu decyzji o zakupie nowej sprężarki, stoją przed zasadniczym dylematem. Z jednej strony można zainwestować w nowe urządzenie, a z drugiej kupić używane, które teoretycznie może spełniać wszystkie nasze wymagania oraz służyć nam przez długie lata.

Wiele osób decyduje się na używany egzemplarz ze względu na ograniczone środki finansowe czy też chęć zaoszczędzenia. Również przedsiębiorcy, podczas inwestycji w systemy wytwarzania sprężonego powietrza mogą poważnie rozważyć zakup używanego kompresora. Oczywiście powinien to być ruch dokładnie przemyślany, a sama sprężarka musi być dokładnie sprawdzona pod kątem stanu technicznego.

I etap inwestycji – precyzyjne określenie potrzeb

Każdy zakup maszyn i urządzeń w przedsiębiorstwie powinien być poprzedzony skrupulatną analizą, której celem jest ustalenie indywidualnych wymagań. Kompresory przemysłowe muszą być dokładnie dopasowane do charakterystyki technicznej. Co powinniśmy wiedzieć?

  • Zapotrzebowanie na sprężone powietrze pozwalające określić oczekiwaną moc kompresorów.
  • Profil przedsiębiorstwa – oczekiwana klasa czystości sprężonego powietrza.
  • Uwarunkowania infrastrukturalne – ilość dostępnego miejsca, charakterystyka instalacji pneumatycznej oraz elektroenergetycznej, ilość punktów odbioru powietrza oraz ich przewidywana odległość od źródła.
  • Zmienność zapotrzebowania na sprężone powietrze (w ciągu pojedynczego cyklu pracy).
  • Kondycja finansowa przedsiębiorstwa (dostępne środki).
  • Prognozowany czas eksploatacji instalacji sprężonego powietrza.

Należy pamiętać, że inwestycja w kompresory przemysłowe oraz kompleksowe wyposażenie powinna być planowana w długim horyzoncie czasowym, np. 20 lat. Dlatego tak istotne jest precyzyjne oraz właściwe określenie wymagań odnośnie sprężarki, którą chcemy zakupić.

Sprężarka używana – co inwestor powinien wiedzieć?

Jeśli z naszych oczekiwań wynika, że wystarczająca dla nas będzie sprężarka używana w dobrym stanie technicznym, powinniśmy poszukać możliwego źródła takiego zakupu. Rozsądnym rozwiązaniem wydaje się odkupienie instalacji od innego przedsiębiorcy, który na przykład rozbudowuje system technologiczny i jest gotowy sprzedać swoją dotychczasową sprężarkę. Dlaczego jest to dobre rozwiązanie? Każdy zakład przemysłowy dba o swoje urządzenia, przeprowadzając wszystkie niezbędne przeglądy, remonty oraz konserwacje, co przekłada się na relatywnie dobry stan techniczny urządzenia.

Do innych podmiotów handlujących używanymi sprężarkami należą pośrednicy odkupujący sprężarkę od pierwotnych właścicieli. Takie urządzenie może być następnie remontowane, co znacznie podwyższa  jego cenę. Część handlarzy sprowadza również urządzenia z zagranicy. Jest to rozwiązanie obarczone większym ryzykiem, ponieważ pamiętajmy, że pośrednicy również muszą wygenerować zysk.

Jeśli decydujemy się na kompresor używany to bezsprzecznie powinniśmy sprawdzić:

  • rzeczywisty przebieg urządzenia;
  • przeprowadzone dotychczas czynności serwisowe, w tym remonty (każdy z nich powinien być udokumentowany);
  • drgania na module śrubowym (do oceny warto użyć specjalistycznego miernika poziomu drgań);
  • stan techniczny zaworów, węży, silnika oraz pasów napędowych;
  • funkcjonalność układu sterowania;
  • kultura pracy (przede wszystkim poziom hałasu).

Jeśli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy w tym zakresie, warto skorzystać ze specjalistycznych konsultantów potrafiących ocenić stan techniczny kompresorów.

Przewaga nowych sprężarek

Bez wątpienia nowe kompresory posiadają szereg atutów, których nie znajdziemy w przypadku używanych modeli z rynku wtórnego. Przede wszystkim jest to idealny stan techniczny gwarantujący niezawodną pracę przez długie lata. Ponadto, kupno nowej sprężarki wiąże się z gwarancją ze strony producenta, która zapewnia nam bezpieczeństwo użytkowania oraz natychmiastową pomoc profesjonalnych serwisantów. Większość producentów udostępnia swoich konsultantów technicznych 24/7.

Źródło: Almig – sprężarki powietrza