wtorek, 23 kwietnia, 2024
W jakich sytuacjach mieszkanie poza dużym miastem to dobry wybór?

Lokalizacja mieszkania to jeden z najważniejszych czynników, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie lokum na własność. Ma ona bowiem bezpośredni wpływ na jakość życia. W jakich sytuacjach mieszkania poza miastem to dobry wybór?

Mieszkanie poza dużym miastem – kiedy to dobry wybór?

 Chociaż duże miasta, takie jak Warszawa, kuszą lepszymi perspektywami zarobkowymi i rozwiniętą infrastrukturą, nie zawsze życie w nich jest usłane różami. Nic więc dziwnego, że część osób decyduje się osiedlić poza nimi. Co przyciąga ludzi do mniejszych miejscowości? Kiedy mieszkanie poza dużym miastem może okazać się dobrym wyborem?

1.Gdy masz ograniczone możliwości finansowe, a nie chcesz rezygnować z zakupu mieszkania na własność. Rosnące ceny nieruchomości w połączeniu z wysokimi stopami procentowymi (obniżającymi zdolność kredytową) sprawiają, że zakup mieszkania jest coraz trudniejszy.

Dotyczy to zwłaszcza dużych miast, takich jak Warszawa, gdzie za metr kwadratowy lokum już od dawna trzeba zapłacić ponad 10000 zł. Niestety, podwyżkom nie widać końca, co wiele osób nie napawa optymizmem.

Jeżeli masz ograniczone możliwości finansowe, a jednocześnie nie chcesz odkładać w czasie zakupu mieszkania na własność, ani zmieniać oczekiwań co do jego metrażu lub standardu, możesz rozszerzyć poszukiwania lokum o tereny poza metropoliami.

Zachęcają do tego nie tylko ceny nieruchomości, które w mniejszych miejscowościach potrafią być nawet o kilka tysięcy niższe niż w dużych miastach, lecz również rozwijająca się infrastruktura. Zapewnia ona dostęp do różnych wygód, co sprawia, że mieszkanie poza metropoliami jest komfortowe.

2. Gdy masz dużą rodzinę. Wieloosobowe rodziny potrzebują przestrzeni życiowej. Tymczasem nie dość, że oferta dużych mieszkań w metropoliach jest ograniczona, to jeszcze ich cena jest zaporowa. Wyprowadzka poza aglomerację może okazać się zatem jedynym sposobem na to, aby poprawić warunki mieszkaniowe rodziny, a jednocześnie nie zrujnować domowego budżetu.

Co nie mniej ważne, mniejsze miejscowości kuszą atrakcyjnymi terenami rekreacyjnymi, gdzie można aktywnie spędzać czas z bliskimi. Intensywnie też rozwijają infrastrukturę dla rodzin. Powstają tam żłobki, przedszkola, place zabaw czy też centra sportowe. Dzięki temu mieszka się w nich coraz wygodniej.

3. Gdy nie chcesz żyć w zgiełku. W dużych miastach cisza to towar deficytowy. Tymczasem przebywanie w nieustannym zgiełku negatywnie wpływa na samopoczucie i zdolności poznawcze człowieka. Jeżeli preferujesz spokojniejszą okolicę, mieszkania poza aglomeracją wydaje się dobrym rozwiązaniem.
4. Gdy pracujesz zdalnie. Praca zdalna pozwala na wykonywanie obowiązków praktycznie z dowolnego miejsca na ziemi. Dzięki niej nie musisz przejmować się codziennymi dojazdami do pracy. Z powodzeniem więc możesz mieszkać poza dużym miastem, gdzie koszty życia są niższe.

Mieszkanie pod Warszawą – gdzie szukać atrakcyjnego lokum?

 Im miejscowość jest lepiej skomunikowana z aglomeracją, tym znajdujące się na jej terenie nieruchomości cieszą się większym zainteresowaniem. W przypadku regionu podwarszawskiego na szczególną uwagę zasługują Łomianki i Marki. To nieduże miasta, które mają swoim mieszkańcom wiele do zaoferowania, w tym m.in. niższe ceny nieruchomości oraz dobry dojazd do Warszawy.

Wśród atutów Łomianek i Marek można również wymienić szeroką ofertę mieszkaniową. Deweloperzy – widząc potencjał mniejszych miejscowości – chętniej niż jeszcze kilka lat temu lokują w nich swoje inwestycje. Dzięki temu osoby zainteresowane zakupem lokum poza Warszawą nie muszą narzekać na brak wyboru.

Mieszkanie poza dużym miastem to opcja atrakcyjna pod wieloma względami. Nie każdemu jednak będzie odpowiadać, podobnie zresztą jak życie w aglomeracji. Z tego względu warto uważnie przeanalizować swoje potrzeby, a także zastanowić się, czy dana lokalizacja współgra z prowadzonym stylem życia.

źródło: Sławbud Developer Łomianki