środa, 19 czerwca, 2024
Lampy z elementami drewna – hit ostatnich miesięcy

Współczesne lampy z drewna zupełnie nie przypominają tych kojarzących się z leśniczówką czy małym dworkiem. Modne w ostatnim czasie lampy z elementami drewna wyglądają zupełnie inaczej. Są lekkie i bardzo ciekawie zaprojektowane. Dają przyjemne światło i wnoszą do wnętrza odrobinę przytulności. Cenione są przede wszystkim za oryginalność, bo każde drewno ma swój charakterystyczny wzór (słoje) i barwę. Drewno pasuje praktycznie do każdego wnętrza, niezależnie od stylu, w jakim to wnętrze jest utrzymane. Wystarczy tylko dobrać odpowiednią lampę z drewna, a przyjemny nastrój dostaniemy w pakiecie.

Lampy z elementami drewna – hit ostatnich miesięcy

Lampy drewniane stały się ostatnio bardzo modne i poszukiwane. To skumulowany efekt  trendu proekologicznego i potrzeby powrotu do natury. Plastik i inne tworzywa są w odwrocie.  Chcemy żyć jak najbardziej naturalnie i otaczać się przedmiotami kojarzącymi się z przyrodą. I to najlepiej w czystej postaci. Lampy z drewna to jest właśnie to, czego obecnie potrzebują klienci.

Lampy drewniane – rodzaj i styl

W sklepach można znaleźć  ogromny wybór lamp z drewna. Można je podzielić ze względu na przeznaczenie: lampy do kuchni, salonu czy gabinetu. Wyróżnia się także lampy wiszące, stojące, stołowe czy kinkiety drewniane. Na tę ogromną różnorodność nakłada się oczywiście wzornictwo i styl. Drewniane lampy różnią się od siebie i to bardzo. Nasze zadanie polega na tym, by wybrać tę jedyną. Mowa o lampie oczywiście.  A wybór nie jest łatwy, bo na rynku mamy obecnie bardzo dużo tego typu lamp. Należą do nich między innymi:

Lampy w stylu rustykalnym 

Klasyczne i dobrze znane. Sprawdzą się w chacie z bali lub w drewnianym wiejskim domku. Bardzo ciekawa jest ich odmiana w stylu marynistycznym. To mogą być lampy stylizowane na okrętowe. Duże i ciężkie, z linami i mosiężnymi okuciami albo wręcz przeciwnie – lampy jak z luksusowego jachtu. Lakierowany tek i klasyczny wyrafinowany kształt. Mosiężne okucia nadal obowiązują. Z kolei lampy średniowieczne, gdzie zestawiono drewna z czarnymi łańcuchami czy ćwiekami wprowadzą do wnętrza mroczny gotyk.

Lampy w stylu kolonialnym

Są piękne i egzotyczne. Przypominają o wakacjach na Bali lub Mauritiusie. Lekkie, eteryczne często w formie lampionów lub klatek dla ptaków potrafią wzbudzić zachwyt. Wykonane z rattanu czy bambusa sprawią, że wnętrze nabierze orientalnego wyglądu.

Lampy designerskie

Indywidualiści i osoby wysoko ceniące niepowtarzalność i unikalność będą zachwycone. Lampy zaprojektowane przez wybitnych artystów, często wykonane z niezwykłych materiałów są nietuzinkowe. Przykuwają uwagę i zdecydowanie podkreślają charakter wnętrza. Dobrym przykładem może być tu bardzo ciekawa lampa Arrange projektu Trio Leuchten z brązowego drewna przypominająca nieco astrolabium używane przez Mikołaja Kopernika.

Lampy nowoczesne

Doskonale pasują do współczesnych wnętrz. Lampy mają proste i szlachetne kształty. Właściwie jedynym elementem dekoracyjnym minimalistycznych lamp jest przepiękny i wyeksponowany naturalny wzór drewna.  Lampy z ciemnego szlachetnego drewna egzotycznego podkreślają jasność i przestronność nowoczesnych przestrzeni. Te z jasnego drewna na przykład buku dodają lekkości i eteryczności. Kinkiety drewniane są bardzo dobrym przykładem tego typu lamp.

Lampy loftowe czy inaczej industrialne

Wnętrza o charakterze przemysłowym, czyli tzw. lofty są obecnie bardzo na czasie. Nawet gdy nie mamy szans zamieszkać w pofabrycznym budynku, warto zwrócić uwagę na lampy industrialne. Taka lampa dodaje wnętrzu charakteru i kolorytu. Od razu można poczuć się jak w lofcie.