wtorek, 23 kwietnia, 2024
Kredyt w obcej walucie – czy to jeszcze działa?

Swego czasu bardzo popularne były kredyty udzielane w walucie obcej. Na początku lat 2000. kredyty w walutach obcych cieszyły się dość sporą popularnością przez niższe oprocentowanie w porównaniu do kredytów udzielanych w złotym. Wynika to z niższych stóp procentowych np. w strefie Euro czy w Stanach Zjednoczonych. Jednak każdy na pewno pamięta problemy tzw. „frankowiczów” czyli osób, które zaciągnęły kredyt we franku szwajcarskim i miały problemy ze spłatą kredytu przez duże wzrosty kursu tej waluty. Czy banki nadal udzielają kredytów w walutach takich jak euro, dolar amerykański, funt brytyjski czy frank szwajcarski?

Afera frankowa i zmiany w przepisach

Po aferze frankowej banki w Polsce zaostrzyły przepisy dotyczące zaciągania kredytów w walutach obcych. Przez to zgodnie z rekomendacjami Komisji Nadzoru Finansowego, kredyt w walucie można zaciągnąć tylko jeśli przeważającą część swoich miesięcznych dochodów otrzymujemy w walucie, w której chcemy zaciągnąć kredyt. Przez te zmiany w przepisach, obecnie oferta kredytów walutowych w polskich bankach jest dość mocno ograniczona. Najczęściej udzielane są kredyty walutowe hipoteczne, niektóre banki oferują też kredyty walutowe gotówkowe, jednak są one dużo rzadziej dostępne.

Wady i zalety kredytów w walucie obcej

Zaletami kredytu walutowego są na pewno niższe stopy oprocentowania w porównaniu do kredytu w złotym polskim. Jeśli zarabiamy w walucie obcej, to korzystniejsze będzie spłacanie kredytu w tej samej walucie, ponieważ nie ponosimy kosztów za wymianę waluty. W przypadku jeśli nasz dochód jest w tej samej walucie co waluta kredytu nie ponosimy również ryzyka walutowego.

Do wad kredytu walutowego trzeba zaliczyć to, że są one dużo trudniejsze w uzyskaniu. Potrzebna jest zwykle większa zdolność kredytowa oraz wkład własny. Jeśli zarabiamy za granicą to wszelkie dokumenty potwierdzające nasze zatrudnienie, które będą potrzebne do uzyskania kredytu należy przetłumaczyć, co stanowi dodatkowy koszt. Wadą jest również dużo mniejszy wybór ofert kredytów w porównaniu do kredytów w polskiej walucie.

Gdzie można uzyskać kredyt walutowy?

Tylko niektóre polskie banki takie jak np. Alior Bank udzielają kredytów walutowych. Banki często wymagają ponadprzeciętnych dochodów jeśli chcemy uzyskać kredyt walutowy, jednak w przypadku kiedy zarabiamy w bogatszych krajach nie powinno stanowić to problemu. Z pewnością bardziej opłacalne jest wzięcie kredytu w walucie, w której uzyskujemy dochód, więc w tym przypadku kredyt walutowy będzie dobrym rozwiązaniem.