wtorek, 23 kwietnia, 2024
Lampy łazienkowe nad lustro – przegląd rozwiązań dostępnych na rynku

Podczas planowania oświetlenia w łazience, warto zwrócić uwagę na oświetlenie strefowe – główne, czyli sufitowe oraz dodatkowe źródło światła przy lustrze, gdzie wykonywane są bardzo precyzyjne czynności pielęgnacyjne, takie jak makijaż czy golenie. W taki sposób nie męczymy oczu, oszczędzamy energię elektryczną, a także zapewniamy pomieszczeniu atrakcyjne wykończenie. Zatem jakie lampy łazienkowe nad lustro są dostępne na rynku?

Plafon łazienkowy – tradycyjne rozwiązanie

Lampy łazienkowe w postaci plafonów lub półplafonów to jedne z najlepszych rozwiązań do łazienek o niewielkiej kubaturze. Ich klosze są zazwyczaj nieco matowe i zapewniają mleczne, rozproszone światło, które nadaje pomieszczeniu przytulności. Plafon łazienkowy montuje się bezpośrednio na ścianie lub podtynkowo, co sprawia, że klosz w maksymalnym stopniu przylega do jej powierzchni i nie zabiera cennej przestrzeni. Na rynku dostępne są różne modele tego typu lamp dlatego, jeśli zależy nam na ciekawym efekcie wizualnym, powinniśmy dobierać ich design do stylu aranżacyjnego dominującego w danej łazience. Warto dopasować kształt plafonu do formy lustra oraz zlewu, a rodzaj wykończenia i elementy dekoracyjne do motywów powtarzających się na przykład na łazienkowych kafelkach czy armaturze.

Kinkiety ścienne – rozwiązanie dla dużych łazienek

W przypadku obszernych pomieszczeń lampa nad lustro może przyjmować formę ozdobnego kinkietu. Nawet duża, odstająca od ściany bryła nie będzie jednak nadmiernie przytłaczać przestrzennej łazienki. Tego rodzaju lampy łazienkowe należy rozmieszczać nad lustrem symetrycznie, by równomiernie oświetlały twarz lub wybierać modele w formie poziomych listew oświetleniowych, mocowanych centralnie nad jego taflą. Warto pamiętać, że najlepiej umieścić moduł minimum na wysokości 2 metrów, tak aby światło odbijające się od lustra, nie oślepiało użytkownika. W tym aspekcie nie bez znaczenia jest również typ zastosowanych żarówek. Prawdopodobnie najlepsze będą energooszczędne i funkcjonalne żarówki LED.

Nowoczesne spoty

Spoty, zwane również reflektorami, będą najlepszym wyborem w przypadku, gdy zależy nam na bardzo precyzyjnym nakierowaniu światła. Tego typu lampy łazienkowe dostępne są w wersjach pojedynczych oraz w formie listew z kilkoma oprawami. Na rynku dostępne są też modele spotów na specjalnych wysięgnikach, które pozwalają na dowolną modyfikację kąta padania światła. Reflektory to odpowiednie rozwiązanie przede wszystkim dla nowoczesnych łazienek, zwłaszcza tych w stylu industrialnym i minimalistycznym, ponieważ dominującym materiałem wykorzystywanym do ich produkcji jest metal oraz szkło.

Lampa nad lustro to podstawowy element wyposażenia każdej nowoczesnej i funkcjonalnej łazienki. Moduły tego typu przede wszystkim zapewniają odpowiednią ilość światła, niezbędną do wykonywanie codziennych czynności takich jak makijaż, pielęgnacja twarzy czy golenie. Plafony, kinkiety oraz spoty gwarantują jasne, mocne, ale nie rażące i bardzo równomierne oświetlenie. Właściwie dobrane źródła światła mogą również budować nastrój oraz tworzyć efektowną dekorację, która idealnie podkreśli aranżację danej przestrzeni.

źródło: hurtelektryczny.pl – sklep elektryczny