piątek, 26 kwietnia, 2024
Regeneracja siłowników hydraulicznych – na czym polega?

Siłowniki hydrauliczne wykorzystywane są w wielu maszynach i pojazdach, nie tylko ze względu na popularność, ale także na możliwości, jakie oferują. Urządzenia te, wykorzystują zgromadzoną energię do wykonania liniowego ruchu tłoczyska. Za sprawą znajdującej się wewnątrz cieczy, ciśnienie wytworzone w siłowniku pozwala na chwytanie oraz przemieszczanie znacznie większych ciężarów niż sprzęty, które nie zostały wyposażone w siłowniki hydrauliczne. Ich wykorzystanie w popularnych maszynach budowlanych uzależnione jest od niskiej bezwładności, co pozwala na natychmiastową reakcję urządzenia. Na pozór doskonałe rozwiązanie w rzeczywistości jednak także ulega różnego rodzaju awariom, które uniemożliwiają dalszą pracę maszyny.

Najczęstsze usterki siłowników hydraulicznych

Budowa siłownika hydraulicznego jest bardzo prosta, bowiem cała konstrukcja obejmuje cylinder, wewnątrz którego tłoczysko w cieczy przesuwa tłok pozwalający na wykonywanie ruchów elementów przytwierdzonych do siłownika. Do najczęściej występujących usterek, zaliczyć można więc problemy z uszczelnieniem. Zdarza się, że wskutek zbyt dużego obciążenia, uszkodzeniu ulega tłok. Jeśli z kolei do urządzenia dostarczany jest niskiej jakości czynnik roboczy, bądź w tłoku znalazły się opiłki, wystąpić może problem z tłoczyskiem. Każda usterka wiąże się z unieruchomieniem maszyny, dlatego warto wiedzieć, jakie są dostępne sposoby naprawy.

Awaria – co dalej?

Koszty ponoszone wskutek awarii uzależnione są od wyboru sposobu ich naprawy. Zakup nowego siłownika hydraulicznego to koszt rzędu kilku, a czasem nawet kilkunastu tysięcy złotych. Dodatkowo dobór odpowiedniego urządzenia wiązać może się z dłuższym czasem oczekiwania, a w przypadku jeśli w maszynie występuje mało popularny siłownik hydrauliczny, niezbędne jest wykonanie części na zamówienie, co dodatkowo zwiększa koszty naprawy. Alternatywą dla wymiany urządzenia na nowe, jest naprawa siłowników hydraulicznych w profesjonalnym zakładzie, oferującym tego typu usługi.

Na czym polega regeneracja?

Regeneracja siłowników hydraulicznych polega na wymianie uszkodzonych elementów na nowe, o takich samych parametrach. Uszkodzone urządzenie jest rozbierane, po czym następuje dokładne sprawdzenie i wyczyszczenie poszczególnych jego elementów. Zdarza się, że podczas regeneracji filtruje się bądź wymienia czynnik roboczy. Każdy zabieg regeneracji, zakończony jest dokładnym uszczelnieniem  urządzenia, a także sprawdzeniem go, pod kątem prawidłowego działania. Niestety, słowo regeneracja wciąż u wielu osób nie budzi zaufania. Wszystko przez to, że na rynku wciąż istnieje wiele zakładów, oferujących niską jakość usług, a także nieprzykładających wagi do jakości wykorzystywanych elementów podczas regeneracji. Takie podejście skutkować może koniecznością wykonania kolejnych napraw, w stosunkowo niedługim odstępie czasowym. Jednak prawidłowo przeprowadzona regeneracja, w pełni gwarantuje jakość oraz niezawodność naprawianych siłowników hydraulicznych