wtorek, 23 kwietnia, 2024
Słowo o dobrze zbudowanej stronie internetowej, czyli jak zatrzymać uwagę użytkownika?

Internet obfituje w różnorodne treści, w których użytkownicy mogą do woli przebierać. Prawidłowo skonstruowane strony internetowe efektywniej utrzymują uwagę oraz skupiają zainteresowanie przeglądających je Internautów.

Strony internetowe napisane HTML’em rodem z lat dziewięćdziesiątych są absolutnym przeżytkiem. Trafiając na takie perełki często szybko je porzucamy, aby nie męczyć swoich oczu. Co należy wziąć w takim razie pod lupę podczas budowy strony internetowej? Przede wszystkim opinię oraz potrzeby przeciętnego Internauty.

Pisana HTML’em strona internetowa rodem z lat dziewięćdziesiątych to absolutny przeżytek. Użytkownicy trafiając na takie perełki często nawet nie poświęcają na nie swojej uwagi, aby nie męczyć oczu. Co należy mieć pod lupą podczas budowy strony internetowej? Przede wszystkim potrzeby oraz opinię przeciętnego Internauty.

Oszczędność czasu

W XXI wieku jesteśmy przyzwyczajeni do natychmiastowego dostępu do wszelkich informacji – chociażby dzięki smartfonowi z dostępem do sieci w kieszeni. Jeśli wyszukana i odwiedzona strona www zbyt długo się ładuje, najczęściej rezygnujemy z aktywności jej i szukamy następnej. W czasie budowy strony internetowej należy pamiętać o implementacji niektórych jej elementów. Serwer będzie wtedy znacznie szybszy.

Czytanie bieżących treści

Profesjonalne tworzenie stron internetowych to w dużej mierze kontrola ich treści – przedsiębiorca prowadzący blog branżowy powinien pamiętać o cyklicznej publikacji nowych artykułów opowiadających o aktualnościach jego specjalizacji rynkowej. Archaiczne informacje nie są domeną efektywnej strony www. Warto mieć na uwadze to, że kreatywny copywriting przyczyni się do budowy autentycznego wizerunku firmy czy osoby prywatnej.

Łatwy dostęp do treści graficznej

Umieszczając zdjęcia na stronie www, należy unikać tworzenia galerii zdjęć, ponieważ często generują one nowe odsłony witryny przy wyświetlaniu każdego kolejnego zdjęcia. Internauci jako wygodniejszy traktują pokaz slajdów uatrakcyjniający profesjonalną stronę internetową.

Szata graficzna i jej estetyka

Minimalizm stanowi obecnie popularny styl życia – nie tylko w modzie, architekturze wnętrz i budynków, ale też w Internecie. Tworzenie strony internetowej w duchu oszczędności estetycznej to gwarancja sukcesu. Łączące się w estetyczną całość uproszczone elementy graficzne są przejrzyste oraz eksponują ważne treści. Minimalistyczne strony internetowe angażują swoich użytkowników i ułatwiają odbiór informacji.

Poszukiwanie informacji priorytetem 

Na stronie www warto ograniczyć niepotrzebne oraz rozpraszające elementy. Bez przerwy wyskakujące okna pop-up nie zachęcają do podjęcia aktywności przez użytkownika na stronie internetowej. Wyeksponowanie produktów lub usług oraz zadbanie o swobodny dostęp do nich w wyszukiwarce wewnętrznej wpłynie na realizację potrzeb odbiorców strony.

Responsywność strony

Obecnie każda profesjonalna strona internetowa odpowiada na potrzeby i możliwości urządzeń mobilnych. W zasadzie każdy współcześnie posiada smartfon lub tablet, dlatego też warto zatroszczyć się o responsywność strony internetowej. Wygodny dostęp do strony internetowej w smartfonie będzie gwarancją aktywności użytkowników, być może długotrwałej.

Pamiętając o wskazanych potrzebach Internautów mamy szansę na zwiększenie konwersji strony internetowej. Aby tworzenie stron internetowych było efektywne, należy poświęcić wiele czasu, środków oraz zatrudnić wykwalifikowanych specjalistów. Jeśli potrzebujesz skonsultować swój pomysł na stronę internetową, porozmawiaj z profesjonalistami z Quality Factor, dla których jakość jest gwarancją skutecznych działań.

źródło: Quality Factor – agencja interaktywna SEM SEO