piątek, 19 kwietnia, 2024
Jak uporać się z diagnozą nowotworu?

Zdiagnozowanie nowotworu to mocny cios dla osoby chorej i jej bliskich. Emocje, które się wtedy przeżywa, są nie do opanowania. Świadomość zbliżającego się leczenia i perspektywa śmierci może prowadzić do poważnych problemów psychicznych, w tym depresji. Dlatego ważne jest, żeby nie zmuszać się do radzenia sobie z nimi samodzielnie.

Pierwsze chwile po diagnozie – jak sobie poradzić?

Przede wszystkim nie należy bać się emocji. Nie da się przewidzieć czy zaplanować, jak zareaguje się na diagnozę. Należy dać sobie czas i zapoznać się ze swoją złością, poczuciem rezygnacji czy przytłaczającym smutkiem. Wszystkie one są naturalne i pacjent nie może się ich wstydzić czy ich w sobie tłumić. W przeciwnym razie ucierpi jego psychika, która musi być w najlepszym możliwym stanie przed przystąpieniem do leczenia nowotworu.

Do kogo zwrócić się o pomoc po wykryciu nowotworu?

Osoba chora powinna poszukać wsparcia u swoich najbliższych. Otaczanie się życzliwymi i pomocnymi osobami zawsze wpłynie pozytywnie na komfort psychiczny. Rodzina może także wspomóc pacjenta podczas wykonywania codziennych czynności, co może być trudne po usłyszeniu diagnozy i jeszcze przed oswojeniem się z nią.

Warto także skorzystać z fachowej pomocy. W internecie i szpitalu można złapać kontakt do wielu specjalistów, takich jak psychoonkolog z Warszawy czy innego dużego miasta. W nich najłatwiej jest znaleźć fachowca specjalizującego się w pracy z pacjentami z trudnymi diagnozami. Taka usługa przyniesie ulgę, jeśli pacjent przyjdzie na spotkania z otwartą głową. Psycholog może zalecić dodatkowe ćwiczenia do wykonania w domu, takie jak medytacja czy aktywność fizyczna.

Jak oswajać się z diagnozą w sposób bezpieczny dla zdrowia psychicznego?

Diagnoza nowotworu to dla niektórych pacjentów wyrok, a wcale nie musi tak być. Wiele osób radzi sobie z chorobą i korzysta z życia. Leczenie osłabia organizm, ale nie jest to powód, aby w przypływie pierwszych emocji z niego rezygnować. Oswojenie z diagnozą wymaga czasu i każdy inaczej do niej podejdzie. W tym okresie należy unikać kontaktu ze wszystkim, co stresuje i bliskimi, którzy nie respektują prawa pacjenta do przeżywania mocnych emocji.

Dobrym sposobem na oswojenie się z diagnozą jest poszerzanie swojej wiedzy na temat danego nowotworu. W tym celu najlepiej skonsultować się z onkologiem. Oprócz tego warto korzystać z prac naukowych i czasopism, a jeśli będą one pisane za trudnym dla pacjenta językiem, z blogów prowadzonych przez lekarzy czy kanałów na YouTube.

Korzystanie z pomocy psychologa i zdobywanie wiedzy pomoże ochłonąć po usłyszeniu diagnozy. Trzeba jednak pamiętać, że nigdy nie uda się całkowicie odsunąć od siebie emocji związanych ze świadomością noszonej w ciele choroby. To naturalna reakcja, której nie należy się wstydzić czy obawiać.