czwartek, 25 kwietnia, 2024
Wykorzystanie transportu HDS w przewozie materiałów budowlanych.

Coraz większe wyzwania stoją przed branżą transportową. Wśród nich znaleźć można między innymi przewóz przedmiotów ciężkich i wielkogabarytowych oraz kontenerów, dlatego też – w ślad za potrzebami XXI wieku – powstał transport HDS. Jego wykorzystanie spotkało się z dużym zainteresowaniem, toteż warto wiedzieć, czym się charakteryzuje i do czego na co dzień jest stosowany.

Czym jest transport HDS?

Transport HDS to inaczej skrót, który oznacza Hydrauliczny Dźwig Samochodowy. Tym samym, jak nazwa wskazuje, jest to samochód wyposażony w specjalny żuraw przeładunkowy. Wbrew pozorom, samochody HDS są jednymi z najbardziej wszechstronnych środków ciężarowych. Są one stosowane między innymi w przemyśle oraz budownictwie, a dodatkowo wykorzystuje się je do rozładowywania towarów na paletach i produktów pochodzenia betonowego.

Wykorzystanie transportu HDS

Transport HDS znalazł swoje zastosowanie na wielu obszarach przemysłowych, a dodatkowo i w budownictwie oraz usługach rozbiórkowych. Co więcej – coraz częściej Hydrauliczne Dźwigi Samochodowe można spotkać w roli aut do wywozu śmieci, bądź w trakcie akcji straży pożarnej. Zwykle też dźwigi tego typu stosuje się jako pojazdy pomocy drogowej, do wyciągania aut wielkogabarytowych.

Transport HDS jest również wykorzystywany w przemyśle drzewnym, zarówno do załadunku, jak i rozładunku ściętych drzew. Za jego sprawą, istnieje możliwość przenoszenia całych bali, bez konieczności ich cięcia. HDS doskonale sprawdza się również między innymi w przenoszeniu i układaniu kontenerów, w szczególności na wyższych poziomach magazynów.

Dźwigi niejednokrotnie można spotkać w transporcie morskim, a ich wysokie żurawie zwykle zdobią krajobraz morza. Warto wspomnieć, że dźwigi HDS jest świetnym sposobem do kopania. Nadaje się do roli koparki, kiedy to do jego ramienia dołącza się łyżkę z zębami. Jednocześnie zatem HDS pozwala wykonywać wykopy pod fundamenty, bądź różnego rodzaju instalacje.

HDS, a przewóz materiałów budowlanych

Najczęściej transport HDS wykorzystuje się do przewozu materiałów budowlanych. Pojazdy tego typu codziennie transportują znaczące ilości materiałów budowlanych, które są niezwykle ciężki oraz wielkogabarytowe. Dźwigi HDS w znaczący sposób ułatwiają ich przewóz, a także załadunek oraz rozładunek. Dodatkowo, pojazdy są wyposażone w panel sterowania, które posiadają różny stopień ładowności, dzięki czemu z łatwością przenoszą one ciężary o zróżnicowanej wadze. W trakcie stosowania dźwigów do transportu materiałów budowlanych, pojazdy są wyposażone zwykle w ciągniki siodłowe.

Transport HDS sprawdza się świetnie w przenoszeniu dużych oraz ciężkich materiałów na wyższe kondygnacje budynków.

Pojazdy HDS są samochodami niezwykle wytrzymałymi. Ich realny udźwig szacuje się nawet na 7.5 tony, zaś ładowność to zakres od 3.5 tony nawet aż to 11.5 ton. Dodatkowo, posiadają one maksymalny wysięg do ponad szesnastu metrów oraz maksymalną długość ładunku wynoszącą 8.5 metra. Za zezwolenie stałe maksymalna szerokość ładunku może wynieść 3.2 metry, zaś jego wysokość – 3.3 metra. Warto również wspomnieć, że do Hydraulicznych Dźwigów Samochodowych istnieje możliwość podpięcia, bądź też doczepienia przyczep o ładowności nawet do maksymalnie dziesięciu ton.

Transport HDS w szczególności sprawdza się w przewozach międzynarodowych, do przemieszczenia z jednego kraju do drugiego produktów wielkogabarytowych, takich jak między innymi szkielety budynków, drzewo oraz materiały budowlane. Dzięki transportowi HDS, istnieje możliwość znacznego przyspieszenia wszelkiego rodzaju prac.

Źródło: Szalunkiweb.pl – Szalunki stropowe