wtorek, 23 kwietnia, 2024
Dlaczego warto wyrabiać sobie nawyk oszczędzania pieniędzy?

Pytanie na temat oszczędzania pojawia się coraz częściej kiedy myślimy o naszych finansach. Zastanawiamy się czy lepiej być rozrzutnym i żyć ponad stan, ale mieć dużo przyjemności czy powinniśmy sobie wszystkiego odmawiać i odkładać pieniądze na tak zwaną czarną godzinę? Dziś postaramy się nie odpowiedzieć na te pytania co przedstawić różne punkty widzenia na sprawę oszczędzania.

Domyślić się można łatwo, że pieniądze bardzo ułatwiają życie i może dają jakąś namiastkę szczęścia jednak nie są bezcenne tak jak na przykład czas, którego nigdy nie można odrobić, ani odłożyć. Pieniądze mimo, to są bardzo ważne, bo to za ich pośrednictwem możemy chociażby kupić sobie jedzenie czy zapłacić czynsz za mieszkanie. Dla niektórych pieniądze stają się celem samym w sobie, ludzie marzą o ogromnych firmach, żeby ich pomysł na biznes chociaż w 1% był tak dobry jak ideea korporacji Apple Steve’a Jobsa.

Jednak nie trzeba mieć fortuny by pięknie żyć!

Najważniejszy jest nasz system wartości jeśli jest odpowiednia hierarchia, nigdy nasze dochody nie będą nas zasmucać. Nawet jeśli będą małe to jeżeli mamy pozytywne nastawienie do świata to zmotywują nas do myślenia nad pomnażaniem nawet małej kwoty i szukaniem innego źródła dochodu. Nawet do pieniędzy, albo głównie w życiu do pieniędzy trzeba mieć „zdrowe podejście”.

Nie potępiamy osób, które marzą o tym, żeby dużo zarabiać czy nawet być milionerem jeśli to nie sprawia, że umyka im prawdziwy sens życia. Pieniądze są dobre, kiedy mamy z kim się nimi chociażby podzielić. Kiedy nie stają nam na drodze w bliskich relacjach z rodziną czy przyjaciółmi. To duża sztuka tak wartościować świat, by nie pomylić się co jest najważniejsze, co ważne, a co istotne? Jeśli sami nie potrafimy uporządkować sobie tego w głowie, wystarczą proste zasady, że zawsze moneta przed człowiekiem stawia pewne wymagania? że, nie łatwo jest od razu dużo zarabiać i co najważniejsze, że moneta nigdy nie będzie ważniejsza od człowieka. Dlatego najwięcej czasu należy poświęcać w relacje, które w dzisiejszym świecie trudno zbudować.

Oszczędzać czy nie oszczędzać?

Oszczędzać warto, ale nie tylko na konkretny cel. Oszczędzanie to nawyk, dobry nawyk, który powinniśmy jeśli tego nie mamy wpojonego od dziecka wypracowywać w sobie samemu. W czasach kiedy system emerytalny jest zagrożony, kiedy nie mamy pewności czy dziś odkładane składki emerytalne starczą na naszą emeryturę – oszczędzanie to konieczność! Poza tym oszczędzanie daje możliwość pomnażania naszego majątku, ponieważ jak to się mówi potocznie „pieniądz robi pieniądz”. Dlatego kiedy odłożymy pieniądze możemy je zainwestować i dzięki temu mieć większe dochody.

Oszczędzanie daje poczucie bezpieczeństwa, oszczędzanie to zysk sam w sobie jako dochód i jako wartościowa cecha człowieka, który potrafi czegoś sobie odmówić lub po prostu ogólnie dobrze gospodaruje swoim tylko czy rodzinnym budżetem. W czasach gdzie nie jest łatwo zarobić pieniądze to bardzo ważna umiejętność. Kiedy ją wykształcimy będzie to miało wpływ nie tylko na nasze dochody, ale i samopoczucie, a przede wszystkim na relacje, ponieważ obecnie najwięcej rozwodów spowodowane jest niezgodnością poglądów w kwestiach finansów.

Są jednak sytuacje, kiedy jesteśmy wykończeni pracą, sytuacją w domu, coś zwyczajnie przez długi czas nam się nie układa w życiu lub zwyczajnie poczuliśmy się wypaleni i obojętni na wszystko. Wtedy oszczędzanie staje się tzw. „ciułaniem”, bo nie mamy inicjatywy, ani motywacji do pracy. Nawet nie posiadamy świeżego spojrzenia, ani tym bardziej „otwartego umysłu”, to niestety nie sprzyja ani szczęściu osobistemu, ani zawodowemu.

Dlatego w takich sytuacjach można wydać zaoszczędzone pieniądze na wyjazd w nowe, inne miejsce w jakim dotychczas nie byliśmy, bo to zaprocentuje i może sprawić, że na przykład będziemy mieli większe pokłady energii na naszą pracę, odkryjemy w sobie pasję do tego co robimy i zadowolenie z życia. Dlatego oszczędzanie jest ważne, ale czasami warto oszczędności wydać tylko na siebie i swoje potrzeby, żeby móc wrócić i zacząć zarabiać więcej.

W kwestii oszczędzania i tematyce pieniędzy bardzo polecamy książkę, którą napisał milioner T. Harv Eker pod tytułem Bogaty czy biedny po prostu różni mentalnie.