Dzięki zastosowaniu techniki laserowej w zabiegach z chirurgii stomatologicznej bardzo często możemy całkowicie uniknąć konieczności szycia rany. Jest to oczywiście niezwykle korzystne z punktu widzenia komfortu pacjenta w trakcie zabiegu oraz ułatwia późniejszą opiekę pozabiegową. Właściwości dekontaminujące lasera w wielu wypadkach pozwalają również uniknąć powikłań w trakcie procesu gojenia się rany. Jednocześnie zastosowanie lasera nie wyklucza oceny histopatologicznej wyciętych za jego pomocą tkanek (o ile średnica usuwanej zmiany przekracza 3 mm).
Zabiegi dokonywane z wykorzystaniem różnych typów lasera.
Zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej, w których można wykorzystać laser to między innymi:
- plastyka wędzidełka wargi górnej i dolnej oraz języka
- plastyka przedsionka jamy ustnej
- odsłanianie zatrzymanych zębów w trakcie wyrzynania się zębów mądrości
- odsłanianie nawisów dziąsłowych podczas wyrzynania się zębów mądrości
- kształtowanie brzegu dziąsłowego
- usuwanie zmian na błonie śluzowej
- usuwanie łagodnych nowotworów
- usuwanie przerostowych zmian guzopodobnych
- leczenie zmian opryszczkowych
- leczenie leukoplakii
- zabiegi odsłonięcia implantu.
W porównaniu do klasycznych technik, zabiegi chirurgiczne wykorzystujące laser mają szereg zalet – zarówno z punktu widzenia pacjenta, jak i osoby dokonującej takiego zabiegu.
Korzyści z zastosowania lasera w zabiegach chirurgii stomatologicznej
Zastosowanie lasera działa bakteriobójczo – ma to więc bardzo korzystny wpływ na gojenie się rany po zabiegu i minimalizuje ryzyko powikłań na tym tle. W trakcie zabiegu z wykorzystaniem lasera nie dochodzi do deformacji tkanek miękkich ani do spłycenia przedsionka jamy ustnej. Laser pozwala też uniknąć zmian zarysu dziąsła. Wszystko to sprawia, że po zabiegach z wykorzystaniem lasera rzadziej dochodzi do nawrotów zmian. W wielu przypadkach laser pozwala również uniknąć traumatyzacji tkanek.
Laser pozwala uzyskać bardzo precyzyjne i dokładne cięcie, Dzięki temu można zminimalizować ryzykowne naruszenia bądź uszkodzenia okolicznych tkanek. Jest to szczególnie przydatne przy zabiegach, którym zazwyczaj towarzyszy dosyć obfite krwawienie. Wskazaniem do zastosowania tego typu lasera są również wszystkie zabiegi wymagające bardzo dużej precyzji – zwłaszcza w tych przypadkach, gdy cięcia dokonywane są na stosunkowo niewielkim obszarze.
Zastosowanie lasera zabiegowego pozwala znacznie skrócić czas samej operacji. Do wielu zabiegów z wykorzystaniem lasera diodowego nie trzeba stosować w ogóle znieczulenia, zabieg jest bezkrwawy, a rany goją się bardzo szybko. Zabiegi z wykorzystaniem lasera mogą jednak okazać się dużo bardziej kosztowne w porównaniu do tradycyjnych metod leczenia.