poniedziałek, 26 sierpnia, 2024
Na co zwrócić uwagę, wybierając taczki ogrodowe?

Taczki ogrodowe to sprzęt wszechstronnego zastosowania, bez którego zabiegi pielęgnacyjne w ogrodzie byłyby znacznie bardziej ciężkie i pracochłonne. Modele dostępne w sklepach mogą się między sobą znacznie różnić jakością i parametrami. Co jest najistotniejsze przy wyborze taczek do przydomowego ogrodu?

Taczki to prawdopodobnie najbardziej uniwersalny sprzęt transportowy w ogrodzie. Wykorzystuje się je do przewożenia ziemi, kamieni i innych materiałów budowlanych, a także resztek po zabiegach pielęgnacji roślin. Są na tyle intensywnie eksploatowane, że nie warto na nich oszczędzać – lepiej kupić model dobrej jakości w sprawdzonym punkcie sprzedaży (np. w Leroy Merlin). Solidne taczki ogrodowe można nabyć już za 130–180 zł. Kupione okazyjne, bez zwracania uwagi na jakość materiału posłużą najwyżej kilka sezonów i będą mało komfortowe w użytkowaniu.

Czym kierować się przy zakupie taczek?

Taczki mogą znacznie różnić się wyglądem, a więc i potencjalnym zastosowaniem. Wiele zależy od przeznaczenia: np. taczki budowlane są duże, ciężkie i bardziej toporne. Gruby metal, z którego zostały wykonane, zapewnia dużą wytrzymałość, ale ze względu na ciężar i rozmiary takie taczki są w przydomowych ogrodach mało funkcjonalne; przydać mogą się jedynie w odosobnionych przypadkach – gdy dopiero zakładamy ogród i sami będziemy tworzyli takie elementy jak nawierzchnia i obiekty małej architektury. Taczki ogrodowe są mniejsze i bardziej ergonomiczne, a tym samym wygodniejsze w użytkowaniu, dlatego właściciele ogrodów z reguły stawiają właśnie na nie. Warto zwrócić uwagę na następujące parametry:

Waga. Jest istotna zwłaszcza wtedy, gdy ze sprzętu mają korzystać kobiety lub osoby starsze. Waga lżejszych taczek wynosi 3–13 kg, zaś cięższych nawet do 18 kg. To spora różnica, a do tego należy dodać przecież ciężar przewożonego ładunku.

Pojemność. Decyduje o tym, jak dużo materiału uda się jednorazowo załadować. Mniejsze, wygodne taczki mają pojemność 80–85 l, a większe – nawet 150 l. Parametr ten jest ściśle związany z wagą.

Nośność. Określa, ile kilogramów jest w stanie udźwignąć sprzęt. Przykładowo duże plastikowe taczki mogą mieć pojemność 150 l, ale nośność na poziomie 50–60 kg. I na odwrót: małe taczki budowlane mogą mieć pojemność 80 l, ale nośność 150 kg. Wybierając odpowiedni model, zadajmy więc sobie pytanie, co chcemy wozić: zgrabione liście i trawę czy kamienie i piasek.

Materiał, z jakiego wykonane są taczki. Na rynku można dostać modele m.in. z tworzywa sztucznego (lekkie, ale mało wytrzymałe), stali ocynkowanej (wytrzymałe, ale ciężkie) oraz aluminium (lekkie, ale podatne na odkształcenia). Największą popularnością wciąż cieszą się taczki stalowe, spawane z blachy o podwyższonej twardości.

Diabeł tkwi w… kole

Istotnym kryterium wyboru taczek jest rodzaj koła. Im większa średnica (oczywiście w pewnych granicach), tym wygodniejsze użytkowanie. Najlepiej sprawdzają się taczki o kołach pneumatycznych – nadają się na każdą nawierzchnię. Taczki z kołami plastikowymi czy gumowymi mają pewne ograniczenia, np. sprawiają problemy na miękkim gruncie. Taczki o kole mocno wysuniętym do przodu są łatwe do prowadzenia, ale trudniej je rozładować.