piątek, 8 marca, 2024
Dlaczego tak ważny jest rozwój obu półkul mózgowych?

Ludzki mózg składa się z dwóch półkul, a półkule te odpowiedzialne są za konkretne cechy, umiejętności i funkcje życiowe. Nie każdy sobie zdaje sprawę, że to właśnie stopień rozwoju prawej lub lewej półkuli mózgowej decyduje o tym, czy mamy umysł ścisły czy raczej posiadamy zdolności humanistyczne, czy jesteśmy twórczy czy raczej kierujemy się logicznym myśleniem. Co więcej dominacja konkretnej półkuli decyduje również o praworęczności lub leworęczności. Obie strony są aktywne przez całą dobę, a ponadto wspierają się w pracy – ich współpraca jest niezbędna, aby w pełni zrealizować potencjał umysłu.

Lewa półkula – myślenie logiczne

Lewa półkula jest odpowiedzialna za procesy wymagające precyzji i ścisłości. Pozwala na logiczne myślenie, analizowanie problemów, liczenie w pamięci i rozwiązywanie zadań, a także wspiera rozumowanie. Dodatkowo do jej funkcji zalicza się mówienie, rozumienie wypowiedzi innych osób czy umiejętność pisania. Jest aktywna w trakcie rozpoznawania przedmiotów poprzez dotyk.

Prawa półkula, czyli potencjał twórczy

Prawa półkula pozwala przede wszystkim na myślenie abstrakcyjne, intuicję i wyobraźnię. Pozwala ona na kreatywność i generowanie nowych pomysłów oraz wspiera potencjał twórczy. Dzięki niej potrafimy wykorzystywać zdolności plastyczne, muzyczne czy literackie. Jest ona silnie związana z emocjami i ich wyrażaniem – ekspresją. Dodatkowo zarządza percepcją przestrzenną, mimiką i wykształca indywidualną wrażliwość. Do zadań prawej półkuli mózgowej należy również rozumienie wypowiedzi metaforycznych czy żartobliwych.

Początkowo człowiek przede wszystkim wykorzystuje prawą półkulę mózgu i kształtuje zdolności, za które jest ona odpowiedzialna. Wraz z wiekiem nasz mózg przestawia się na lewopółkulowe odbieranie świata. Na każdym etapie jednak niezbędna jest sprawna współpraca między obiema częściami mózgu, a więc wytworzenie jak największej ilości połączeń nerwowych. Pozwalają one na łatwość i szybkość zapamiętywania i uczenia się, wykształcenie koordynacji ruchowej, zwiększa wydolność mózgu, współpracy zmysłów i ciała, a także pomaga we wcielaniu pomysłów w życie.

Ćwiczenia mózgu

Mózg można ćwiczyć w każdym wieku, ale szczególnie zaleca się stosowanie treningu umysłowego dzieciom – wówczas jest możliwość „wyprodukowania” największej ilości połączeń nerwowych między półkulami. W tym celu opracowano specjalne kursy arytmetyki mentalnej, które stymulują synchronizację obu półkul poprzez naukę liczenia w pamięci. W efekcie dziecko nie tylko cieszy się doskonałą pamięcią, lecz także szybko się uczy, z łatwością rozwiązuje trudne dotychczas zadania i problemy. Z łatwością kojarzy informacje, ponieważ rozwija pamięć fotograficzną podczas imaginacji liczb i działań. Nowe połączenia neuronalne wspierają również koncentrację u najmłodszych.

Źródło: Abakus – Arytmetyka mentalna