Obróbka drewna wymaga wiedzy na temat samego materiału, ale byłaby niemożliwa bez odpowiednich narzędzi, które będą odpowiednie do jego właściwości. Jakich urządzeń i akcesoriów nie może zabraknąć w warsztacie stolarskim?
Podstawowe narzędzia stolarza
Niezbędny w pracy stolarza jest profesjonalny stół warsztatowy. Jego szczegółowe parametry zależą przede wszystkim od rodzaju czynności, które będą głównym przedmiotem działalności stolarskiej. Można zdecydować się na model stacjonarny lub mobilny. Ten drugi przydaje się w większych warsztatach, gdzie możliwość łatwego przestawiania stołu będzie bardzo przydatna. Każdy stolarz powinien posiadać komplet dłut stolarskich różniących się ostrzami. To dzięki nim można skutecznie skrawać wszelkie drewniane elementy oraz dłutować bruzdy. Do obróbki drewna przyda się też strug stolarski. Z jego pomocą można wygładzić lub wyrównać element w ramach prac wykończeniowych. Podczas swojej pracy stolarz musi skutecznie unieruchomić przedmioty, nad którymi będzie pracował. W tym celu używa się specjalnych ścisków stolarskich. Kolejne narzędzia, które powinny znaleźć się w każdym warsztacie to między innymi piły do drewna, kostki szlifierskie, papiery ścierne, rysik oraz pilniki. Często zdarza się, że konieczne jest wykonanie otworów na elementy mocujące. Dlatego potrzebna jest wiertarka i komplet wierteł.
Łączenie elementów drewnianych
W pracy stolarza istotną rolę odgrywają elementy umożliwiające tworzenie połączeń typu drewno-drewno. Najlepiej sprawdzają się w tej roli wkręty ciesielskie. Istnieje duża liczba różnych typów, przy czym do najpowszechniej używanych należą modele częściowo gwintowane, które skutecznie dociskają i ściągają łączone ze sobą elementy. Bardzo często pomiędzy poszczególnymi rodzajami wkrętów istnieją jedynie drobne różnice. Pierwsze, co należy sprawdzić przed zakupem wkrętu ciesielskiego, to jego aprobata techniczna. Przejrzenie dokumentacji pozwoli nam zweryfikować, czy wybrany wkręt spełnia nasze wymagania. Informacje dotyczące cech wkręta można znaleźć na jego łbie. Ma to na celu ułatwienie ich identyfikacji nawet po zakończeniu montażu. Istotną kwestią w przypadku każdego łącznika jest jego odporność na korozję. Aby ją zwiększyć, przeprowadza się ocynkowanie elektrolityczne. Wystarczy, aby grubość warstwy cynku wyniosła przynajmniej 5 µm (mikrometrów). Takie wkręty sprawdzą się tylko w suchym środowisku. Jeśli wkręty będą narażone na działanie wilgoci, to lepiej wybrać te wykonane ze stali nierdzewnej. Ewentualnie możemy zdecydować się na modele ocynkowane ogniowo.
Dlaczego warto używać wkrętów ciesielskich?
Przede wszystkim wkręty do drewna tworzą trwalsze połączenia niż zwykłe gwoździe. Połączone za ich pomocą elementy są mniej podatne na luzowanie się. Wynika to z faktu, że takie wkręty nadają połączeniu naprężenia wstępnego. Montaż z ich pomocą jest też znacznie łatwiejszy. Wystarczy, że posiadamy wkrętarkę, a będziemy w stanie szybko i precyzyjnie je wkręcić. Jeśli zależy nam na dobrym tempie pracy, to warto zainwestować w model bezprzewodowy o dużym momencie obrotowym i pojemnych bateriach. Minimum to 3 Ah przy zastosowaniu technologii litowo-jonowej. Warto też zwrócić uwagę, że w przeciwieństwie do gwoździ, wkręty możemy swobodnie wykręcać i korygować ich pozycję.
Narzędzia używane przez stolarza mają duży wpływ na jakość jego prac. Warto zaopatrzyć się w najlepsze sprzęty i akcesoria dostępne na rynku.
Źródło: azmet.com.pl – lina stalowa