piątek, 26 kwietnia, 2024
Mobilny ogród wertykalny w biurze – dlaczego to dobry pomysł?

Ogrody wertykalne na tyle mocno zagościły w przestrzeniach biurowych, że oprócz klasycznych rozwiązań, które spotkać możemy między innymi w częściach recepcyjnych czy biegach ciągów komunikacyjnych, wykorzystywane są także w tzw. open space’ach oraz biurach. Ze względu na ograniczone możliwości montażu owych ścian kwiatowych, sporym zainteresowaniem cieszą się mobilne ogrody wertykalne. Co to takiego i czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie ?

Czym jest i jak wykorzystać można mobilny ogród wertykalny?

Podobnie jak stacjonarne rozwiązanie, mobilny ogród wertykalny to nic innego jak ścianka kwiatowa, wyróżniająca się możliwością przesuwania w dowolnym kierunku. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest praktycznie brak wymagań ze strony technicznej. Aby móc cieszyć się ogrodem wertykalnym w swoim biurze wystarczy dysponować wolnym miejscem w pobliżu gniazdka elektrycznego. Na rynku dostępne są rozwiązania w różnych wielkościach, dzięki czemu z łatwością dobrać możemy rozmiar ścianki do przestrzeni, jaką posiadamy. Z racji możliwości swobodnego przemieszczania ścianki, znalazła ona wiele zastosowań. Najczęściej mobilne ogrody wertykalne tworzone są w celach dekoracyjnych, aby przełamać nudę i monotonię prostych rozwiązań architektonicznych, jednak wykorzystanie ich wyróżnia się praktycznością w codzienności biurowej. Z wykorzystaniem ścianki uzyskać możemy przyjazne miejsce do rozmów z kontrahentami w swoim biurze. Bardzo często służą one też jako ścianka wydzielająca w otwartych przestrzeniach biurowych. W ten sposób możemy oddzielić np. działy zajmujące się różnymi projektami. Mobilne ogrody wertykalne to także świetne rozwiązanie w salach konferencyjnych. 

Dlaczego warto postawić na ogród wertykalny?

Powodów i zalet wykorzystania mobilnych ogrodów wertykalnych jest zdecydowanie więcej niż ich wad. Co prawda wersja mobilna w odróżnieniu od stacjonarnej, wymaga nieco więcej pielęgnacji, polegającej przede wszystkim na konieczności podlewania, jednak ich pozytywny wpływ na powietrze, a zarazem wartości dekoracyjne, w pełni wynagradzają czas poświęcony na opiekę nad nimi. Nie od dziś wiadomo, że powietrze w przestrzeniach biurowych nie należy do najwyższej jakości. Jest ono przede wszystkim wysuszone ciągłym działaniem klimatyzacji. Mobilne ogrody wertykalne, to rozwiązanie pozwalające na stworzenie w biurze mikroklimatu, polegającego na dostatecznym natlenieniu powietrza, a także na jego nawilżeniu. Dzięki możliwości doboru roślin, mamy możliwość także wykorzystania takich gatunków, które charakteryzują się zdolnościami oczyszczającymi, co jest szczególnie przydatne w okresie jesienno-zimowym, kiedy to jakość powietrza gwałtownie spada. Kolejnym argumentem przemawiającym za stworzeniem mobilnego ogrodu wertykalnego jest możliwość wydzielenia cichej przestrzeni, szczególnie w dużych, pustych pomieszczeniach. Rośliny pochłaniają nadmierny hałas, co znacznie poprawia komfort pracy. Dobre samopoczucie to kluczowy element wpływający na poprawę wydajności i jakości pracy zespołu.