wtorek, 18 czerwca, 2024
Drzwi zewnętrzne: główne rodzaje
Wybór drzwi zewnętrznych ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa lokali mieszkaniowych i użytkowych. Coraz częściej wybieramy więc drzwi antywłamaniowe. Wyróżnia się przy tym kilka klas tego rodzaju drzwi, o różnych parametrach zabezpieczeń – od najbardziej podstawowej ochrony po zabezpieczenie przed włamaniem przy użyciu narzędzi elektrycznych.

O estetyce, trwałości i właściwościach termoizolacyjnych oraz akustycznych drzwi zewnętrznych decyduje nie tylko sposób wykonania, ale także zastosowany materiał. Klasyfikacja drzwi zewnętrznych opiera się natomiast na sposobie otwierania i zastosowanych mechanizmach (wyróżniamy np. drzwi przylgowe i bezprzylgowe oraz drzwi rozwierane i składane lub przesuwane).

Materiały drzwi zewnętrznych

Klasycznym i najbardziej eleganckim materiałem, z którego wykonuje się drzwi zewnętrzne jest drewno lite. Szczególnie wartościowe i trwałe jest drewno twarde (np. dębowe), cechuje je jednak stosunkowo wysoka cena. Drzwi stanowią jednak „wizytówkę domu”, warto więc zainwestować w stylowe drzwi drewniane. Jako drzwi techniczne i drzwi antywłamaniowe lepiej sprawdzą się natomiast drzwi wykonane z metalu. Mniej korzystnym wyborem jest PVC i inne tworzywa sztuczne – zaletą tych materiałów jest jednak niska podatność na odkształcenia powstające pod wpływem czynników atmosferycznych. Z płyt pilśniowych lub płyt typu MDF i HDF wykonuje się natomiast głównie drzwi wewnętrzne – wiąże się to z niską odpornością tych materiałów.

Rodzaje drzwi zewnętrznych ze względu na sposób otwierania

W przypadku drzwi do mieszkania wybieramy najczęściej klasyczne drzwi rozwierane. Mogą to być tak drzwi otwierane lewostronnie, jak i prawostronnie, przy czym niemal zawsze są to drzwi otwierane na zewnątrz. W pomieszczeniach technicznych o dużych rozmiarach lepiej sprawdzają się natomiast drzwi wahadłowe, składane i przesuwane. Ułatwiają one transportowanie materiałów i urządzeń o dużych rozmiarach, bez ryzyka uszkodzenia drzwi i ścian. Tak w przypadku drzwi do lokali mieszkalnych, jak i do lokali użytkowych wybrać możemy drzwi przylgowe lub bezprzylgowe. Zaletą drzwi bezprzylgowych jest możliwość ukrycia zawiasów i innych nieestetycznych elementów mechanizmu. Drzwi przylgowe są jednak lżejsze. cechuje je też niższa cena.

Kingplast – tu znajdziesz swoje drzwi.