poniedziałek, 1 lipca, 2024
Frezarka do asfaltu – jak działa urządzenie?

Jednym z urządzeń wykorzystywanych podczas remontów dróg jest frezarka do asfaltu. To specjalistyczny sprzęt przeznaczony do usuwania zużytego bądź uszkodzonego asfaltu. Jego zastosowanie pozwala skrócić czas remontu i zmniejszyć ilość odpadów powstających w czasie prac drogowych.

Czym są frezarki do asfaltu i jak są zbudowane

Samojezdna maszyna budowlana przeznaczona do usuwania nawierzchni wykonanych z mas bitumicznych nazywana jest frezarką do asfaltu. Najważniejszym elementem tego rodzaju sprzętu jest głowica obrotowa wyposażona w kilka rzędów spiralnie rozmieszczonych frezów. Frezy są elementem wymiennym i składają się z ostrza wykonanego z wytrzymałych węglików spiekanych. Ostrze osadzone jest na korpusie wytworzonym ze wzmocnionej stali. Istotnym elementem frezarki do asfaltu jest jej układ jezdny. Najczęściej stosuje się napęd gąsienicowy, który pozwala na sprawne poruszanie się maszyny, a także utrzymywanie odpowiedniej stabilności i pożądanej głębokości frezowania. Duża masa maszyny sprawia, że napęd gąsienicowy poddawany jest znacznym obciążeniom, co prowadzi do zużywania się takich elementów jak rolki bieżne i napinające oraz napędowe koła zębate. Ze względu na wysokie koszty zakupu i eksploatacji maszyny część firm prowadzących remonty dróg korzysta z usługi najmu tego rodzaju urządzeń budowlanych. Wynajem frezarki do asfaltu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala ograniczyć koszty związane z utrzymanie sprzętu.

Sposób działania i zastosowanie frezarki

W zależności od potrzeb frezarka do asfaltu może wykonywać frezowanie płytkie bądź głębokie. Pierwsze pozwala na usuwanie kolein powstałych na zewnętrznej warstwie ścieralnej. Drugie sięgające poniżej warstwy ścieralnej niweluje wszelkiego rodzaju deformacje, nierówności oraz uszkodzenia. Obracający się bęben styka się z obrabianą nawierzchnią drogi, powodując jej stopniowe kruszenie. W wyniku kruszenia asfaltu przez ostrza powstaje urobek, który może zostać poddany recyklingowi i powtórnie wykorzystany do budowy dróg. Odzyskiwanie urobku umożliwia zespół specjalnych podajników transportujących granulat bezpośrednio na samochody ciężarowe. W przypadku stosowania frezarek do asfaltu bez takiego układu konieczne jest ręczne zebranie urobku po zakończeniu frezowania. Frezarki do asfaltu to funkcjonalne urządzenia, które pozwalają zagłębiać ostrza na różną głębokość. Masa bitumiczna może być zbierana punktowo lub z całej nawierzchni. Prawidłowo przeprowadzenie frezowanie pozwala uzyskać równą powierzchnię stanowiącą bazę dla nowego asfaltu.

Podsumowanie

Frezarki do asfaltu to maszyny, bez których trudno wyobrazić sobie remonty i prace drogowe. Ten ciężki sprzęt wyróżnia się dużą wydajnością i bezpieczeństwem użytkowania.