wtorek, 2 lipca, 2024
Dlaczego warto oddawać surowce do skupów?

Zbieranie i skup złomu nie są działalnościami cieszącymi się w naszym kraju nadmiernie dobrą opinią. Często myślimy o zbieraniu złomu jako o zajęciu, które nas nie dotyczy. Warto to zmienić, gdyż odpowiednie podejście do surowców wtórnych pozwala nie tylko oszczędzać pieniądze, ale i środowisko.

Czy to się opłaca?

Wiele osób rezygnuje z odsprzedaży niepotrzebnych surowców, mając mylne wyobrażenie o ich niskiej wartości. W rzeczywistości jest jednak zupełnie inaczej – aluminium, miedź, mosiądz czy blacha nierdzewna mają wysoką wartość, również na rynku wtórnym. Zamiast bezmyślnie je wyrzucać, warto zgromadzić pewną ich ilość i odwieźć do skupu. Sam proces oddawania surowców wtórnych przebiega szybko i bezproblemowo – metale są ważone, następnie wyliczana jest odpowiednia wartość – my otrzymujemy pieniądze, a surowce wypełniają odpowiednie kontenery na złom. W przypadku droższych materiałów niejednokrotnie udaje się w ten sposób zasilić domowy budżet nawet kwotą kilkuset złotych.

Troska o środowisko

W ostatnich latach coraz większą uwagę przykładamy do stanu środowiska naturalnego. Jest to bardzo dobry trend, bo wraz z rosnącą świadomością idą działania podejmowane, by zmniejszać nasz wpływ na przyrodę. Jednym z lepszych sposobów jest recycling surowców wykorzystywanych w codziennym życiu.

Wiele z popularnych urządzeń elektronicznych – telefonów, tabletów, czy komputerów zawiera w sobie surowce, które należą do grupy tzw. surowców ziem rzadkich i mogą być z powodzeniem wykorzystywane ponownie. Ich nieprawidłowa utylizacja może przyczyniać się do znacznego zanieczyszczenia przyrody – rtęć czy ołów należą do związków, których z pewnością nie chcielibyśmy uwalniać do gleby. Ich wydobycie i pozyskanie również przyczyniło się do pewnych szkód, dlatego warto wykorzystywać je ponownie – świetną sposobnością do tego jest oddawanie zbędnych przedmiotów na skup złomu i punkty recyclingu.

Kiedy następnym razem będziesz zastanawiać się nad tym, co zrobić z niepotrzebnymi rzeczami, pomyśl o środowisku i o swoim portfelu. Zamiast wypełniać nimi kontenery na odpady, warto zadbać, by trafiły do ponownego wykorzystania. My zyskamy pieniądze, a nasze dzieci – lepszą przyszłość!

Kamm – najlepsze ceny skupu złomu.