piątek, 8 marca, 2024
Wino Kadarka – co warto o nim wiedzieć?

Wino należy do najstarszych napojów w historii ludzkości. Prawdopodobnie, nie był to przemyślany wynalazek, lecz dzieło przypadku. Obecne we wszystkich niemal kulturach i pod każdą szerokością geograficzną do dziś. Czasem zwykły ”cienkusz”, a nierzadko cenne dzieło sztuki.

Wino – skąd się wzięło?

Z dużą dozą prawdopodobieństwa, można uznać, że wino to efekt pewnego rodzaju zepsucia owoców. Sfermentowany sok, okazał się zdatny do spożycia, a jego walory smakowe i pozytywnie odbierane ”skutki uboczne”, sprawiły, że po pewnym udoskonaleniu przetrwał do naszych czasów w postaci wyrafinowanego napoju. Znane od czasów starożytnych wino, było również niejako substytutem wody, niezbędnej do życia. Wiemy ze źródeł historycznych, że praktyka zatruwania wody pitnej, była stosowana powszechnie, stąd też wino stanowiło jej jedyną alternatywę.

Winorośl, winnica, wino

Aby powstało doskonałe wino, plantator musi wybrać odpowiedni gatunek winorośli. Dostosowany do warunków klimatycznych i rodzaju gleby. Co sprawdzi się w Prowansji, Szampanii, czy w Dolinie Loary, niekoniecznie przyniesie oczekiwane zbiory na Węgrzech lub w Gruzji. Spośród siedmiu najbardziej zaawansowanych i najpopularniejszych regionów winiarskich na świecie, obok Francji, Włoch, Hiszpani, Węgry są chyba najbliższe naszej historii i kulturze. „Mam butelkę niezłego węgrzyna” – mówił Rzecki do Wokulskiego w „Lalce” Prusa…

Kadarka – popularne wino węgierskie

Nazwa Kadarki, wywodzi się od czerwonego szczepu winorośli, popularnej szczególnie na plantacjach węgierskich oraz na Półwyspie Bałkańskim. Pochodzenie tego gatunku wina, nie jest jednoznacznie ustalone. To skutek wieloletniej okupacji tureckiej na południu Europy, gdzie kultura i obyczaje przenikały się w naturalny sposób. Dziś Kadarka, uważana jest przeważnie za wino węgierskie, choć wytwarzane jest również w innych winiarskich regionach.

Rodzaje Kadarki

Z punktu widzenia klienta, który jest zainteresowany łatwym dostępem do dobrego wina, ale nie zamierza przepłacać wyłącznie ze względu na treść etykiety na butelce, Kadarka to dobry wybór. Bogate walory smakowe i relatywnie niska cena zakupu, przekonały wielu amatorów tego szlachetnego trunku. Do najbardziej znanych na naszym rynku gatunków, należy przede wszystkim wytrawne Lovico Kadarka, preferowane przez szefów kuchni jako doskonały dodatek do potraw mięsnych. Równie wysoko ceniona odmiana, to Bulgarian Kadarka, idealna do serów i dziczyzny. Amatorzy nieco słodszych win, wybiorą zapewne czerwone, półsłodkie Kadarka Rosfield. Możemy również skosztować różowej, wytrawnej Rose Duzsi.

Wina wytwarzane ze szczepu Vitis Vinifera, składają się w kompletną ofertę, zarówno dla koneserów, jak i dla wszystkich miłośników dobrego smaku. Kadarka sprawdza się nie tylko na bankietach, ale również w kuchni, a dodatkowo przystępna cena zakupu zachęca do jej degustacji.