środa, 19 czerwca, 2024
Chirurgia plastyczna sposobem na usunięcie doliny łez

Miejscem na twarzy, które najbardziej zdradza nasz wiek i samopoczucie są okolice oczu. Skóra w tej części jest bardzo cienka, delikatna i wrażliwa, a jej kondycja uzależniona jest od wielu czynników. Podstawą w pielęgnacji tej części twarzy jest stosowanie już w wieku nastoletnim specjalnych kremów, które będą odpowiedzią na jej potrzeby. Problemy pojawiające się na skórze wokół oczu są bardzo zróżnicowane – są to zmarszczki mimiczne, tzw. kurze łapki, opadające powieki, worki, cienie pod oczami oraz dolina łez. Sprawdźmy, na czym polega i w jaki sposób można pozbyć się ostatniego z wymienionych mankamentów.

Czym jest dolina łez?

Ta nieco metaforyczna nazwa wskazuje przede wszystkim na zagłębienie. Tworzy je pod okiem głęboka bruzda w kształcie łuku, która przebiega od środkowego kącika oka w kierunku policzków. Jest to ubytek podskórnej tkanki tłuszczowej w oczodołach powstający na skutek naturalnych procesów utraty objętości, braku jędrności, niedostatecznej ilości wody i zwiotczenia więzadeł. Zazwyczaj w dolinie łez pojawiają się również cienie oraz tworzy się efekt podkrążonych oczu. Przez mankament ten twarz wygląda na zmęczoną, a także na dużo starszą. Na szczęście jednak istnieją skuteczne kosmetyczne i chirurgiczne metody usuwania doliny łez, wśród których na szczególną uwagę zasługuje długotrwały lipofilling.

Liposukcja i przeszczep tłuszczu

Lipofilling to, najprościej mówiąc, wypełnienie doliny łez tłuszczem.

Pierwszym etapem zabiegu jest liposukcja – pobranie fragmentu tkanki tłuszczowej z ud, podbrzusza, bioder czy ramion. Pacjent otrzymuje wówczas znieczulenie miejscowe. Następnie tłuszcz zostaje poddany procesowi oczyszczania ze zbędnych składników (krwi, płynów etc.). Otrzymana sterylna substancja zostaje następnie przeszczepiona w zagłębienie znajdujące się pod okiem, tym samym je wypełniając. Warto podkreślić, że w pierwszych tygodniach zazwyczaj część komórek zostaje wchłonięta, przez co wykonuje się hipokorekcję – podaje się zbyt dużą ilość tłuszczu – lub też kolejny zabieg po upływie 6 miesięcy. Cały zabieg może trwać od 1 do 3 godzin. Po iniekcji zwykle występują zasinienia i obrzęki, które ustępują po upływie ok. 2-3 tygodni.

Skóra pod oczami zostaje wygładzona, napięta oraz oczywiście wypełnione zostaje nieestetyczne zagłębienie. Efektem jest wyraźne odmłodzenie i rozjaśnienie spojrzenia, które utrzyma się przez kilka lat, co sprawia, że lipofilling to najefektywniejsza metoda likwidowania doliny łez. Podkreśla się również jej biokompatybilność, bezpieczeństwo dla pacjentów, brak efektów niepożądanych takich jak reakcje alergiczne czy toksyczność. Wygląd twarzy po wypełnieniu pozostaje naturalny i nie jest w żaden sposób „przerysowany” czy zniekształcony.

Źródło: Estivance – Medycyna estetyczna Warszawa