Do gięcia krawędziowego blach najlepiej używać nowoczesnej prasy krawędziowej CNC. Dzięki obecności sterownika możliwe jest konfigurowanie jej za pomocą sterownika komputerowego. Typowa krawędziarka składa się ze stalowego korpusu, wewnątrz którego znajdują się wszelkie układy hydrauliczne, mechaniczne oraz niezbędna automatyka przemysłowa. Istotną funkcję pełnią osie – układy przeniesienia napędów. Właściwie dobrana prasa krawędziowa pozwala na efektywne i precyzyjnie gięcie na zimno metali w ramach obróbki plastycznej.
Jaką rolę odgrywają osie Y1 i Y2 w prasie krawędziowej?
Za pracę belki gnącej odpowiadają dwie osie – Y1 i Y2. Ta pierwsza symbolizuje lewą stronę, a druga prawą. W typowej prasie krawędziowej belka gnąca na początku znajduje się w górnej pozycji. Następnie szybko zaczyna przesuwać się w dół, aż znajdzie się tuż przed obrabianą blachą. Po osiągnięciu tak zwanego punktu MUTE belka przechodzi z szybkiego ruchu posuwowego na powolny ruch roboczy. To właśnie w tym momencie dochodzi do wygięcia danej blach o zadany kąt. Następnie belka automatycznie powraca na pozycję startową.
Praca belki gnącej jest sterowana za pomocą układu hydraulicznego, który napędzany jest silnikiem elektrycznym. Kluczowym elementem tego układu jest pompa hydrauliczna. Generuje ona wysokie ciśnienie konieczne do gięcia blachy. Liczne bloki oraz zawory hydrauliczne mają za zadanie przekierowanie ciśnienia do siłowników wykonujących ruch belki gnącej. Prasa krawędziowa powinna także posiadać wszelkie narzędzia potrzebne do nadawania pożądanego kształtu podczas gięcia metalowej blachy. Chodzi przede wszystkim o matrycę zamontowaną na stole prasy oraz stempel zamocowany do górnej belki.
Do czego służą pozostałe osie?
Zarówno oś X, jak i oś R odpowiadają za ruch zderzaka. Pierwsza z nich jest odpowiedzialna za ruch w płaszczyźnie przód-tył danej prasy krawędziowej. Jej zadaniem jest dbanie o poprawny wymiar zaginanych boków blachy poddawanej obróbce. Z kolei oś R odpowiada za ruch w płaszczyźnie góra-dół. W obu przypadkach specjalny enkoder służy do określania dokładności oraz pozycji zderzaka. Do napędzania tych osi używany jest serwonapęd lub silnik krokowy.
Dwie ostatnie osie – Z1 i Z2 – zajmują się automatycznym ruchem palców zderzaka. Gdy wprowadzimy szerokość giętej blachy do sterownika, palce zajmują optymalny pozycję, aby moc zapewnić właściwe oparcie dla giętego arkusza blachy.
Jeżeli zależy nam na możliwości sterowania we wszystkich 6 osiach, musimy zainwestować we właściwą prasę krawędziową. Niektóre z nich oferują jedynie sterowanie w osi X i Y w ramach systemu NC. Są one wystarczające dla potrzeb wielu zakładów produkcyjnych.
Funkcja sterownika CNC w prasie krawędziowej
Sterownik ten obsługuje pracę wszystkich osi prasy krawędziowej. To właśnie dzięki jego pomocy konfigurujemy wszelkie parametry gięcia obrabianego materiału. W zależności od naszych potrzeb możemy wykorzystać jeden z trybów pracy sterownika CNC. Zazwyczaj używany jest tryb automatyczny oraz ten służący do pojedynczego gięcia metalu. Niezależnie od wybranego trybu należy określić kilka kluczowych parametrów dla procesu gięcia. Chodzi przede wszystkim o plastyczność, szerokość, grubość blachy oraz wymiar zaginanego boku i jego kąt. Oprócz tego trzeba dobrać odpowiednią matrycę i stempel. Optymalnym rozwiązaniem jest wprowadzenie do sterownika rysunku. Na jego podstawie sterownik CNC przeprowadzi symulację wymaganych zgięć do uzyskania takiego kształtu. W trakcie takiej symulacji zostaną wykluczone wszelkie procesy, które mogłyby prowadzić do przeciążenia urządzenia.
Podczas wybierania właściwej prasy krawędziowej warto zwrócić uwagę, czy wybrany przez nas model posiada oznaczenie CE. Wtedy mamy pewność, że możemy w bezpieczny sposób korzystać z danej maszyny, gdyż spełnia obowiązujące normy jakościowe. Przeszła również wymagane testy specjalistyczne. Warto zainwestować w model wyposażony w odpowiednie zabezpieczania prasy krawędziowej. W ten sposób dodatkowo zapewniamy bezpieczeństwo naszym pracownikom obsługującym maszynę CNC.
źródło: polteknik.pl – wycinarka co2