piątek, 8 marca, 2024
Naprawy spawalnicze w wózku widłowym – jakie elementy można spawać?

We współczesnym przemyśle trudno byłoby wyobrazić sobie efektywne podnoszenie i przenoszenie ciężkich ładunków bez użycia wózków widłowych. Na przestrzeni lat stały się one niezbędnymi sprzętami w pracach magazynowych i nie tylko. Czasami jednak może zdarzyć się tak, że dana część wózka widłowego ulegnie uszkodzeniu. W takich wypadkach często wykonuje się naprawę poprzez spawanie. Czy jednak wszystkie elementy wózka można w ten sposób odbudować?

Kto może wykonać spawanie w wózku widłowym?

Celem uprawnień wydawanych przed Urząd Dozoru Technicznego jest zabezpieczenie przed ryzykiem niewłaściwego wykonania prac spawalniczych. Bez względu, czy wykonane ma być spawanie, malowanie czy też wymiany podzespołów, to zawsze realizować to mogą wyłącznie serwisy wózków widłowych zatrudniające osoby posiadające niezbędne uprawnienia UDT. Te wymagania są oczywiście bardzo zasadne, gdyż jak łatwo się domyślić wszelkie zaniedbania przy spawaniu osprzętu w wózku widłowym mogą mieć bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo późniejszego użytkowania.

Jakie elementy w wózku widłowym można spawać?

Dużą zaletą przeprowadzania napraw spawalniczych w wózkach widłowych jest z pewnością możliwość uchronienia się od sporych wydatków z powodu wymiany osprzętu na nowy. Warto jednak wiedzieć, że ze względu na specyfikę techniczną oraz spełnianą funkcję nie wszystkie elementy wózka widłowego mogą być poddawane spawaniu. Tego rodzaju regenerację można zrealizować na kabinie, maszcie, karetce, przesuwie bocznym, paletyzerze, pozycjonerze, chwytaku, obrotnicy oraz widłach. Szczególnie popularne jest serwisowanie w ten sposób ostatniego elementu. Trudno się temu dziwić, gdyż to właśnie widły w trakcie pracy poddawane są największym obciążeniom. Należy jednak dodać, że chociaż spawanie wideł jest wykonalne, to nie zawsze będzie ono najlepszym rozwiązaniem. W przypadku wystąpienia bowiem niektórych uszkodzeń o wiele lepszym wyjściem jest całkowita wymiana tego elementu na nowy. Taka zasada dotyczy zresztą większości wymienionych wyżej komponentów. Z tego powodu tak istotne jest skonsultowanie się ze specjalistą od przeprowadzania napraw, zanim podejmiemy konkretne działania. W czasie diagnostyki fachowiec z pewnością podpowie nam czy lepiej spawać, czy też wymienić dany element.

Podsumowanie

Jak widać naprawy spawalnicze w wózkach widłowych mogą dotyczyć najróżniejszych elementów. Bez względu jednak na to, który z nich uległ uszkodzeniu, to zawsze sposób działania należy dobierać indywidualnie do problemu. Najistotniejsze będzie powierzenie tych działań wyłącznie specjalistom posiadającym odpowiednią wiedzę oraz kwalifikacje. Tylko dzięki temu zyskamy gwarancję, że wszystkie prace zostaną przeprowadzone rzetelnie i z należytą starannością. Nie zapominajmy również o regularnym kontrolowaniu aktualnego stanu technicznego wózka widłowego. Pozwoli to na znaczne zminimalizowanie ryzyka wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń w czasie użytkowania wózka widłowego.