wtorek, 18 czerwca, 2024
Jak wybrać spinki do mankietów? – poradnik

Srebrne spinki do mankietów to bardzo elegancki dodatek do każdej męskiej stylizacji. Może się wydawać, że ich wybór to rzecz prosta, ale mnogość wzorów może przyprawiać o niemały zawrót głowy. Spinki do mankietów były znane już w średniowieczu, jednak zostały rozpowszechnione dopiero w XIX wieku. Warto dodać, że w spinki do mankietów kojarzą się przede wszystkim ze strojem formalnym.

Jak dobrać spinki do mankietów?

Decydując się na założenie spinek, musimy pamiętać o ich odpowiednim dobraniu do okazji. Inne założymy bowiem na bardzo uroczyste przyjęcie, a jeszcze na spotkanie biznesowe. W każdym przypadku pełnią one jednak funkcję ozdobną i podkreślają elegancję stroju. Wybierając spinki, musimy pamiętać, że to jedynie uzupełnienie ubioru, a nie powinny przytłaczać całej stylizacji. Ich styl musi współgrać z elementami, takimi jak zegarek, klamra paska do spodni czy krawat. Jeśli mężczyźnie towarzyszy partnerka, srebrne spinki do mankietów powinny współgrać również z jej dodatkami.

Decydując się na koszulę z mankietami do spinek, musimy pamiętać, by założyć muchę lub krawat. Ich brak może być uznany za modowe faux pax. Okazje formalne wymagają spinek z metali szlachetnych. Srebrne spinki do mankietów są w tym przypadku najczęściej wybierane. Idealnie współgrają bowiem z garniturami w neutralnych i zimnych kolorach. Najczęściej wybierane są kształty prostokątne lub kwadratowe utrzymane w jednolitym kolorze. Panowie niejednokrotnie sięgają również po spinki z dodatkiem kamieni szlachetnych. Pozłacane spinki do mankietów będą natomiast idealnym dopełnieniem garniturów w ciepłych odcieniach. Również, jeśli mężczyzna planuje założyć koszulę w ciepłym odcieniu, idealnym dopełnieniem będą pozłacane spinki do mankietów.

Oczywiście, zanim założymy konkretne spinki do mankietów, powinniśmy wybrać koszulę z tzw. mankietem francuskim. Taki mankiet jest bowiem specjalnie uformowany i pozwala na wpięcie spinki. Dodatkowo koszula powinna mieć usztywniany kołnierzyk i najlepiej, aby na piersi nie znajdowała się kieszeń. Pamiętajmy też, by mankiet koszuli lekko wystawał spod mankietu marynarki.

Kiedy założyć spinki do mankietów?

Spinki do mankietów są nieodłącznym elementem eleganckich stylizacji. Najczęściej wybiera się je na specjalne okazje – ślub, wesele, uroczysta kolacja, ważne spotkanie biznesowe. Świadczą bowiem o klasie i elegancji mężczyzny. Zarówno srebrne, jak i pozłacane spinki do mankietów są wymaganym elementem stroju na uroczystościach, na których obowiązuje white tie, czyli konieczność założenia fraka lub black tie, kiedy założyć należy smoking. Spinki do mankietów nosi się zatem przede wszystkim do eleganckich stylizacji. Sprawdzą się jednak także w casualowym stylu, założone do kolorowej czy wzorzystej koszuli.

Spinki mogą podkreślać znaczenie uroczystości, na którą zostały założone lub wzmacniać wybrane cechy charakteru mężczyzny. W tym przypadku idealnie sprawdzi się biżuteria autorska, czyli spinki ze śmiesznymi napisami czy w nietypowych kształtach (np. z logo ulubionego klubu piłkarskiego, z postacią ze Star Wars). Takie spinki idealnie sprawdzą się przykładowo na wieczór kawalerski czy bal sylwestrowy. Decydując się na spinki do mniej formalnej stylizacji, pamiętajmy, że same w sobie stanowią one ozdobę i przyciągają wzrok. Zatem koszula nie powinna się tutaj wybijać na pierwszy plan.

Przygodę ze spinkami do mankietów warto rozpocząć od formalnych stylizacji. W tym przypadku stawia się na elegancję i minimalizm. Spinki do casualowych stylizacji wymagają natomiast nieco większego wyczucia.