piątek, 26 kwietnia, 2024
Czym kierować się przy wyborze partnera do konwersacji w języku angielskim?

Bardzo ważną umiejętnością, którą trzeba zdobyć podczas nauki języka obcego, jest płynne i swobodne mówienie. Niestety wiele osób wykazuje się wyłącznie bierną znajomością języka i ma duże problemy z prowadzeniem rozmowy nawet na najprostsze tematy. Powstała trudność wynika z tego, że całą zdobytą do tej pory wiedzę, czyli zapamiętane słownictwo, struktury gramatyczne, prawidłową wymowę i odpowiedni akcent, trzeba wykorzystać jednocześnie. W przeciwieństwie do wypowiedzi pisemnych nie ma również czasu, na długie formułowanie odpowiedzi. Z tego powodu początkowe konwersacje w obcym języku mogą okazać się bardzo stresujące. Wiele osób w obawie, że podczas rozmowy będzie popełniać błędy i brzmieć nienaturalnie, unika wręcz mówienia.

Jedynym sposobem na szlifowanie tej umiejętności są regularne rozmowy w danym języku.

Dlaczego warto zdecydować się na kurs konwersacyjny?

Jednym z podstawowych powodów braku zauważalnych postępów w nauce angielskiego jest niesystematyczność. Samodzielna nauka słówek, czasów czy struktur gramatycznych wymaga dużej dyscypliny i motywacji. Natomiast zapisanie się na kurs językowy, gdzie konkretne partie materiału są z góry zaplanowane, wymusza na jego uczestnikach systematyczną naukę i doskonalenie umiejętności w różnych obszarach. Wiele szkół językowych oferuje kursy, które w całości prowadzone są w języku angielskim. Z tego powodu jego uczestnicy mają okazję przyzwyczaić się do ciągłego mówienia i słuchania w obcym języku. Nawet kursy ogólne, gramatyczne czy języka biznesowego są nastawione na mówienie i komunikację.

Specjalne kursy konwersacyjne, realizowane w wielu szkołach językowych, umożliwiają pracę nad płynnością i poprawnością mówienia w języku angielskim. Profesjonalna kadra i zajęcia prowadzone w małych grupach z pewnością wpłyną na swobodę naszych wypowiedzi, poprawę akcentu czy wzbogacenie słownictwa. Kursy konwersacyjne z pewnością pomogą również zyskać pewność siebie nie tylko w rozmowach na zwykłe, codzienne tematy, ale również w poważnych, specjalistycznych dyskusjach. Lektorzy języka angielskiego, dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu z łatwością wychwycą rażące błędy w naszych wypowiedziach oraz wskażą jak nad nimi skutecznie pracować.

W jaki sposób wybrać partnera do konwersacji?

Decyzja o konieczności poprawienia swoich umiejętności konwersacyjnych w języku angielskim wymaga przede wszystkim wyboru odpowiedniego partnera do rozmów. Podstawową kwestią jest poziom, na jakim zna on język. Najlepiej, aby partner miał dużą swobodę wypowiadania się, wykorzystywał ciekawe idiomy czy zaawansowane synonimy, a przede wszystkim nie popełniał błędów gramatycznych i językowych.

Drugą ważną kwestią jest dostosowanie rodzaju rozmówcy do stawianych sobie celów. Jeśli chcemy poprawić swoje umiejętności posługiwania się językiem bardzo formalnym czy też biznesowym, na pewno nie powinniśmy prowadzić konwersacji z osobami, które stosują głównie proste, potoczne słownictwem.

Gdzie szukać partnera językowego i jakie cechy powinien on posiadać?

Najpopularniejszym sposobem na znalezienie odpowiedniego partnera do rozmów w obcym języku jest skorzystanie z internetu. Za pomocą dowolnej wyszukiwarki znajdziemy portale, strony czy fora, na których ogłaszają się osoby, które również chcą szlifować swój angielski. Także komunikatory internetowe czy wszelkiego rodzaju media społecznościowe umożliwiają rozmowy z osobami z całego świata. W dzisiejszym świecie nie istnieją bowiem żadne bariery geograficzne.

Jeśli chodzi o cechy partnera językowego, przede wszystkim powinien on odznaczać się dużą cierpliwością. Początkujący uczniowie z reguły mówią bardzo powoli i z trudnością wyrażają swoje myśli, gdyż każdy komunikat muszą uprzednio przetłumaczyć z polskiego na angielski. Mogą również potrzebować powtórzenia niektórych kwestii. Partner do rozmowy powinien być również ciekawym rozmówcą, który potrafi słuchać i podtrzymywać rozmowę. Uczeń może gubić się i zacinać w swych wypowiedziach, dlatego warto, aby partner językowy potrafił naprowadzi go na odpowiednie tory i niepotrzebnie nie wprowadzał nerwowej atmosfery.

Swobodne porozumiewanie się to podstawowa umiejętność podczas nauki języków obcych. Jednak przełożenie teoretycznej wiedzy na praktykę stanowi dużą trudność dla wielu osób. Rozwiązaniem tego problemu mogą być intensywne kursy konwersacyjne, które pozwolą bez stresu doszlifować wszelkie mankamenty naszych wypowiedzi i skutecznie, bez jakichkolwiek kompleksów porozumiewać się w języku angielskim.

Inspirowane: archibald.pl – business english