Stare pokrycia dachowe wykonane z klasycznej papy charakteryzowały się dość dobrą wytrzymałością i odpornością na warunki atmosferyczne pod jednym warunkiem, należało je regularnie sprawdzać i w razie konieczności naprawiać. Nowoczesne papy termozgrzewalne, które są używane w dzisiejszych czasach, zapewniają zdecydowanie lepsze właściwości, a w przypadku przecieków można je szybko naprawić. Co zrobić, gdy zauważymy, że papa na naszym dachu zaczyna przeciekać, a woda dostaje się do wnętrza budynku?
Naprawa dachu z papy starego typu
Konserwację dachów uszczelnianych starym typem papy należy wykonywać w 2-, 3-letnich odstępach. Proces renowacji polega na powleczeniu jej odpowiednimi preparatami, które zlikwidują nieszczelności. W dalszym ciągu popularnym sposobem jest jednak przyklejanie kolejnej warstwy papy starego typu w miejsca przecieków. Przed rozpoczęciem prac należy oczyścić powierzchnię w celu pozbycia się wszelkich spękań. Kolejnym etapem jest gruntowanie środkiem bitumicznym, które zwiększa przyczepność. Na samym końcu pozostaje przykleić nowe kawałki papy w miejsca, które były uszkodzone. Rodzaj papy należy dobrać do pokrycia, które znajduje się na dachu.
W przypadku, gdy papa na starym dachu jest w bardzo kiepskim stanie, warto rozważyć jej całkowitą wymianę. Do tego celu możemy wykorzystać nowoczesne papy termozgrzewalne, które charakteryzują się zdecydowanie lepszą wytrzymałością. Pomimo że naprawa dachu z papy nie jest skomplikowana, warto powierzyć ją profesjonalistom. Wprawna ekipa remontowo-budowlana upora się z tym problemem bardzo szybko. Cała usługa nie powinna być przesadnie droga.
Przeciek na dachu pokrytym papą termozgrzewalną
Papy termozgrzewalne zapewniają zdecydowanie lepszą szczelność, są grubsze i mniej podatne na uszkodzenia. Usterki, które się pojawiają, wynikają przeważnie z niewłaściwego jej położenia. Co zrobić w sytuacji, gdy dach pokryty nowoczesną papą zaczyna przeciekać?
Do wyboru mamy dwa sposoby uszczelnienia. Prace możemy przeprowadzić na zimno lub z wykorzystaniem palnika. Jeśli naprawę zamierzamy przeprowadzić we własnym zakresie, warto wybrać pierwszą możliwość. W sklepach kupimy specjalne masy bitumiczne, które przeznaczone są do likwidacji przecieków. Mają one gęstą konsystencję i nanosi się ją w miejsca usterki pacą. Masy takie dość szybko wysychają, tworząc nieprzepuszczalną powłokę odporną na działanie warunków pogodowych.
Istnieje też inna możliwość naprawy z wykorzystaniem kawałka papy termozgrzewalnej. Przy pomocy palnika nagrzewa się ją do wysokiej temperatury, w momencie gdy wierzchnia warstwa papy zaczyna się upłynniać, dociskamy ją do miejsca nieszczelności, by po chwil uzyskać w pełni odporną na wodę powierzchnię. Taki sposób jest może mniej wygodny, ale zapewnia błyskawiczne uszczelnienie każdej powierzchni przykrytej papą.
Naprawa dachu z papy termozgrzewalnej jest prosta i wykorzystując masy bitumiczne, jesteśmy w stanie przeprowadzić jej bez pomocy ekipy remontowo-budowlanej. W przypadku, gdy nie czujemy się pewnie w tego typu pracach, pozostaje wezwać na pomoc fachowców.