Każdy organizm jest stale narażony na rozmaite choroby. W każdej chwili bakterie, wirusy, pasożyty lub inne czynniki patogenne mogą mieć negatywny wpływ również na zdrowie naszych czworonożnych przyjaciół. Niestety często sam początek choroby jest bezobjawowy lub daje objawy łatwe do przeoczenia. Z tego powodu w trosce o nasze pupile, powinniśmy na bieżąco monitorować stan ich zdrowia. Dzięki regularnym badaniom profilaktycznym możemy zredukować ryzyko niebezpiecznych powikłań i zapobiec rozwojowi choroby.
Podstawowe badania profilaktyczne
Zwykle okazja do przebadania naszego czworonoga zachodzi przy okazji obowiązkowych szczepień, które niestety nie zdarzają się zbyt często. Również wtedy zapominamy o tak podstawowych badaniach, jak sprawdzenie stanu uzębienia, sierści, higieny uszu oraz wydolności serca i płuc. Niestety groźne stany zapalne w zaawansowanych stadium mogą doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia.
Profilaktyka jest zatem najlepszym narzędziem w walce z chorobami. Nie każdy właściciel znajduje jednak czas na częste wizyty u weterynarza. Ciekawym rozwiązaniem tego problemu mogą okazać się całodobowe kliniki weterynaryjne, dzięki którym możemy o dowolnej porze dnia i nocy zadbać o zdrowie naszego pupila. W każdym większym mieście znajduje się przynajmniej jedna tego typu klinika.
Morfologia, badanie moczu i kału
Czasami nawet dokładne, ale jedynie zewnętrze oględziny naszego pupila przez weterynarza mogą nie zapobiec rozwojowi groźnej choroby. Dlatego istotne jest, aby raz na jakiś czas, a w szczególności, gdy zachodzi podejrzenie, że zwierzę mogło się czymś zatruć, przeprowadzić badanie moczu, kału oraz krwi. Jeśli pies osiągnął wiek średni, częstotliwość z jaką powinny być wykonywane wspomniane badania, musi wynosić minimum raz na rok. Dzięki takim zabiegom możemy stwierdzić, czy nasz pupil ma stan zapalny lub anemię, a także, czy w jego ciele nie znajduje się pasożyt. Badanie krwi pozwala również sprawdzić, czy narządy typu wątroba i nerki funkcjonują w sposób prawidłowy. Wszystkie wspomniane zabiegi najlepiej wykonywać u lokalnego, sprawdzonego weterynarza. W nagłych przypadkach warto skorzystać z usług całodobowej kliniki weterynaryjnej.
Badanie USG zwierząt
Zabieg ultrasonografem przeprowadzany u czworonoga, w przeciwieństwie do pobrania krwi, jest nie tylko nieinwazyjny, ale pozwala również prześwietlić wszystkie narządy wewnętrzne. Lekarz najczęściej decyduje się na USG, gdy występuje ryzyko schorzeń wewnętrznych lub suczka jest w ciąży. Doświadczony weterynarz potrafi dokładnie przyjrzeć się wewnętrznym strukturom serca, nerek, wątroby, prostaty czy pęcherza moczowego i zaobserwować ewentualne nieprawidłowości (np. zwiększenie lub pomniejszenie narządu).
W tym przypadku szczególnie istotne może okazać się USG jamy brzusznej, umożliwiające zdiagnozowanie rozwoju komórek rakowych w tym narządzie. Warto dodać, że ryzyko wystąpienia raka żołądka jest większe u psów rasowych, które spożywają dużo gotowego jedzenia (puszki, sucha karma) ze względu na znaczną ilość szkodliwych konserwantów w takim pokarmie.
Odpowiednia profilaktyka kluczem do zdrowia zwierząt
Wszystkie wymienione powyżej badania warto wykonywać regularnie, aby zapewnić swoim czworonożnym przyjaciołom zdrowie i prawidłowy rozwój. Badanie moczu czy USG jamy brzusznej to oczywiście pewne koszty finansowe oraz konieczność poświęcenia swojego wolnego czasu. W każdym przypadku warto wybierać renomowane lecznice lub kliniki weterynaryjne.